Mielipide: Mustasaaren kesäsulku oli hätävarjelun liioittelua
Toissa kesänä olin raskaassa elämäntilanteessa, surullinen ja ahdistunut. Lähdin Mustasaareen tarkoituksenani löytää lohtua ja rohkaisua. Pelkkä ympäristö saaressa on voimaannuttava, koruton kappeli kaunis ja kahvilassa ihania leivonnaisia, joita voi nautiskella ulkoilmassa. Lisäksi paikalla ollut naispuolinen pastori lohdutti minua ja rukoili puolestani.
Koronakeväänä odotin kovasti vierailuja Mustasaareen. Alkukesästä aukenivat kapakat, terassit ja kahvilat, mutta Mustasaari pysyi suljettuna.
Hätävarjelun puolelle taisi mennä saaren sulkeminen koko kesäksi. Kyllähän ihmiset hajaantuvat hyvin isoon saareen. Kahvilaankin mahtuu isolle terassille ilman ruuhkaa.
Mustasaaren löytänyt
Päätökset oli tehtävä nopeasti kevään tilanteessa
Kiitos koskettavasta kirjoituksesta. Mustasaari on hyvin merkittävä paikka monelle ihmiselle, ja oli ikävää tuottaa heille pettymys. Helsingin seurakuntayhtymän johtajisto joutui päättämään kiinniolosta hyvissä ajoin keväällä kaiken sen viisauden ja tiedon perusteella, mitä sillä hetkellä oli käytettävissä.
Koronarajoitukset lievenivät kesäkuun loppupuolella. Valitettavasti emme kuitenkaan pystyneet avaamaan saarta ja kahvilatoimintaa vain reilun kuukauden ajaksi.
Uskoen ja luottaen tulevaan sekä uusia kohtaamisia odottaen
Leena Miettinen
toiminnanjohtaja, Mustasaari
Ota kantaa! Voit jättää oman mielipidekirjoituksesi täällä.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
Mustasaaressa voi uida, saunoa, nähdä lampaita ja hiljentyä kappelissa – saari aukeaa kummipäivänä 2.6.
AjankohtaistaMustasaari on pala paratiisia Seurasaarenselällä. Sinne pääsee pienelläkin budjetilla.