Kampin kappelissa järjestetään Taiteiden yönä 20. elokuuta kaksi yhteislaulutilaisuutta, joissa lauletaan yhdessä joululauluja.
Rakastettuja joululauluja kajautetaan yhdessä Taiteiden yönä: mukana myös viime vuonna Kauneimmat joululaulut -vihkosta poistettu Sylvian joululaulu
Joululauluja lauletaan Kampin kappelissa 20. elokuuta puolen tunnin mittaisissa tuokioissa kitaran ja sellon säestyksellä.
Jouluradio on mukana Helsingin Taiteiden yössä 20. elokuuta – ja kuinkas muuten kuin joululauluin.
Jouluradio järjestää Kampin kappelissa kaksi yhteislaulutilaisuutta, joissa lauletaan yhdessä Jouluradion kuuntelijoiden valitsemia kaikkien aikojen joululauluja ja kanavan suosituimpia kappaleita.
– Joululaulut ovat monille rakkaimpia yhteislauluja ja tiedämme, että monet kuuntelevat niitä myös keskellä kesää, sanoo Jouluradion vastaava tuottaja Katri Ketola.
– Tuomme Taiteiden yönä joulun tunnelmaa keskelle kesäistä Helsinkiä.
Ketola kertoo, että yhteislaulutuokioissa joululaulut soivat kitaran ja sellon säestyksellä. Laulua johdattamassa on myös pieni esilaulajaryhmä.
Ketola lupaa, että yksi rakastetuimmista joululauluista, Sylvian joululaulu, joka viime vuonna jätettiin pois Kauneimmat joululaulut -lauluvihkosta on yksi laulettavista lauluista.
Jouluradion järjestämässä Kaikkien aikojen joululaulu -kilpailussa Sylvian joululaulu sijoittui vuonna 2025 toiseksi Varpunen jouluaamuna -kappaleen jälkeen.
Kappelissa ei ole lauluvihkoja vaan laulettavien kappaleiden sanat heijastetaan nähtäville. Taiteiden yön joululaulutilaisuuteen on vapaa pääsy. Kampin kappeliin mahtuu kerrallaan 60 henkilöä.
– Nopeat siis syövät hitaat eli paikkoja ei voi varailla.
Suuri joululaulukilpailu etsii kappaleita 27.9. saakka
Jouluradio ja Aito Iskelmä järjestävät jo kolmatta kertaa Suuren joululaulukilpailun ja kutsuvat musiikintekijät uudistamaan joulun lauluja.
Osallistuvan kappaleen tulee olla ennen julkaisematon ja radiosoittoon soveltuva. Kilpailuun voi osallistua 27.9.2026 kello 16 saakka. Voittaja julkistetaan 9. joulukuuta.
Viime vuonna kilpailun voitti Henna Nieminen kappaleellaan Näin jouluun laskeudun.
Jouluradio on evankelis-luterilaisten seurakuntien kustantama musiikkimedia, ja sen mahdollistavat seurakunnat ympäri Suomen. Jouluradio ja Kirkko ja kaupunki ovat osa samaa mediaperhettä.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
Joulumusiikin kuunteleminen ja laulaminen vähentää stressiä ja parantaa mielialaa, sanoo emeritusprofessori Mikko Sams
Hyvä elämä Ajankohtaista”Hidas ja melodinen joululaulu tasaa hengitystä, alentaa sydämen sykettä ja luo tunteen, jossa rauha, haikeus ja lämpö ovat yhtä aikaa läsnä”, kuvailee professori Mikko Sams. Maanantaina 15. joulukuuta vietetään jo kymmenettä kertaa Joululaulupäivää.