Kerettiläinen: Säveltäjä ja sanoittaja
Näyttää siltä, että liperit pätevöittävät kirkossa aivan kaikkeen.
Kristus on sovittanut syntimme, mutta kuka ne on säveltänyt ja sanoittanut?
Todennäköisesti sanoittaja on kirkkoneuvos Huokuna ja säveltäjä puolestaan projektisihteeri Haapiainen, pappismiehiä kirkkohallituksesta kumpainenkin. He ovat säveltäneet ja sanoittaneet enemmänkin.
Nythän on meneillään tämä reformaation merkkivuosi. Sen tietää siitä, että kirkkohallituksessa on reformaation merkkivuoden päätoimikunta.
Kirkkoneuvos Huokuna on päätoimikunnan puheenjohtaja ja projektisihteeri Haapiainen on sen sihteeri.
Juhlistaakseen tätä merkittävää vuotta päätoimikunta päätti teettää musiikkivideon. Koska Leonard Cohen on kuollut, merkkivuosiviisun huokailijaksi tilattiin Jukka Leppilampi.
Enää puuttui biisi. Koska liperit pätevöittävät kirkossa aivan kaikkeen, ei päätoimikunnan tarvinnut kilauttaa kenellekään säveltäjälle tai sanoittajalle. Sihteeri säveltää rätkäytti ja puheenjohtaja sanoitti riimit perään.
Ja sen kyllä huomaa.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

Kerettiläinen: What would Luther do
PuheenvuorotMartti Lutherista kuoriutui myös pieruhuumoria viljelevä elämäntaitovalmentaja.