Teemu Laajasalon valinta Helsingin seurakuntayhtymän johtoon etenee
Yhteinen kirkkoneuvosto kannattaa Laajasaloa, jota pidetään ketteränä muutosjohtajana.
Kallion kirkkoherraa Teemu Laajasaloa ehdotetaan ensi vuoden alusta myös Helsingin seurakuntayhtymän johtajaksi. Yhteinen kirkkoneuvosto esitti torstaina 24.11. Laajasaloa yhteiselle kirkkovaltuustolle, joka päättää valinnasta kokouksessaan 8.12. Laajasalo jatkaisi myös Kallion kirkkoherrana.
Valintatyöryhmä kuvaa Laajasaloa muutosjohtajaksi, joka on saanut oman seurakuntansa reagoimaan ketterästi toimintaympäristönsä haasteisiin. Kirkkoon kuuluu Kalliossa Suomen mittakaavassa ennätyksellisen harva.
Yhteinen kirkkoneuvosto päätti myös, että kirkkoherra saa seurakuntayhtymän johtajana toimimisesta 1 000 euroa kuukaudessa. Johtajalla on vahva esittelyrooli seurakuntayhtymän päätöksenteossa, minkä lisäksi hän muun muassa edistää seurakuntien yhteistyötä ja seurakuntayhtymän strategista suunnittelua, johtaa viestintää, hoitaa ulkosuhteita ja seurakuntayhtymän strategista suunnittelua. Yhtymän johtaja johtaa myös seurakuntayhtymän henkilöstöä.
Yhtymänjohtajana on toiminut vuodesta 2015 alkaen yhteisen seurakuntatyön johtaja Pentti Miettinen. Kirkkoherran valinta yhtymän johtajaksi vaatii tuomiokapitulin myöntämän sivutoimiluvan.
Jaa tämä artikkeli: