null USKOT-foorumi tuomitsi murhat

USKOT-foorumi tuomitsi murhat

Suomalainen juutalaisten, kristittyjen ja islamilaisten yhteistyöelin USKOT-foorumi tuomitsee pariisilaisen Charlie Hedbo -lehden toimituksen joukkomurhan ja ilmaisee huolensa sananvapaudesta, demokratiasta ja yhteiskuntarauhasta.

Foorumin mukaan tiedon puute voi johtaa uskontojen väärinkäyttöön niiden omia arvoja vastaan. Oman uskonnon ja kulttuuritaustan hyvä tuntemus antaa sen sijaan välineet välttää vääristynyttä politisointia ja vihan lietsontaa.

”Omassa maassamme on tähän asti vältytty pahimmilta viharikoksilta. Paras turva niitä vastaan on uskontojen, vakaumusten ja kulttuuritaustojen turvallinen rinnakkainelo, vuoropuhelu ja yhteistyö”, todetaan USKOT-foorumin hallituksen kannanotossa.

Foorumin mukaan uskontojen ja vakaumusten vuoropuhelua ja yhteistyötä pitää jatkaa ja rakentaa Suomea, Eurooppaa ja maailmaa avoimuuden, luottamuksen ja kunnioituksen hengessä.

”Tavoitteemme on demokraattinen yhteiskunta, jossa kaikkien ihmisoikeuksia vaalitaan ja jossa kaikki tuntevat olevansa kotonaan”, kiteyttää foorumin hallitus.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.