Valo- ja äänitaide valaisee Espoon tuomiokirkon kirkkopuiston – teos on nähtävillä vuodenvaihteeseen saakka
Lepotilassa-niminen teos kertoo siitä, että talven pimeyttä tarvitaan elpymiseen ja uudistumiseen.
Espoon tuomiokirkon kirkkopuisto herää jälleen talven keskellä eloon, kun valoa ja ääntä yhdistävä Lepotilassa-installaatio levittäytyy Espoonjoen varteen 20. joulukuuta. Kirkkopuistoon pystytetään valotaideteos vuoden pimeimpään aikaan nyt kolmatta kertaa.
Tämän vuoden teoksen valosuunnittelusta vastaa Joakim Udd ja äänistä Ringa Manner. Lepotilassa-installaatio käsittelee talven pimeyden keskellä vallitsevaa näennäisen pysähtynyttä tilaa, jota tarvitaan elpymiseen ja luonnon uudistumiseen.
Installaatiossa Espoon tuomiokirkkoa ympäröivä maisema, yli 500-vuotinen historia ja uinuvalta vaikuttava talvinen luonto kohtaavat valon ja äänen, ja kaikki sulautuvat toisiinsa.
– Talvella ympäröivä maailma vaipuu erehdyttävästi kuolemalta vaikuttavaan pysähtyneisyyteen, mutta kohmeinen ensivaikutelma hämää. Jään alla on aina virtaavaa vettä, lumen alla on aina elämää. Elottoman pintakerroksen alla valmistellaan aina kevään paluuta, installaation tekijät Udd ja Manner kertovat.
Teoksen Lepotilassa-nimi viittaa paitsi talvisen luonnon näennäiseen pysähtyneisyyteen, myös aivojen hermoverkostoon, joka aktivoituu levossa, kun ajatus saa vaeltaa vapaasti. Täyteen loistoonsa valotaideteos puhkeaa pimeällä, ja paras aika installaatioon tutustumiseen onkin joko aamuisin tai iltaisin.
Tänä vuonna Espoon tuomiokirkossa vietetään myös viimeistä joulua ennen kuin kirkko suljetaan muutamaksi vuodeksi huhtikuussa 2025 alkavan remontin takia.
Lepotilassa-teoksen tuottaa Kaupunkitapahtumat Espoo. Sen toteutuksesta vastaavat nimekkäät tekijät. Joakim Udd on minimalismista ja eri ulottuvuuksista kiinnostunut valotaiteilija ja -suunnittelija, jonka teoksia on ollut esillä muun muassa LUX Helsingissä ja Flow-festivaaleilla. Hän on työskennellyt myös eri valotaidetapahtumien kuratoinnissa ja tuotantosuunnittelussa.
Ringa Manner on Ruusut- ja Pintandwefall-yhtyeistä sekä The Hearing -sooloprojektista tunnettu artisti ja lauluntekijä, jonka luomissa ainutlaatuisissa äänimaisemissa kokeellisuus ja herkkyys yhdistyvät elektronisen popin, avantgarden ja indien elementteihin.
Lepotilassa-intallaatio Espoon tuomiokirkon kirkkopuistossa 20.12.–1.1. Avajaisglögit pe 20.12. klo 16–21 Kellotapulilla.
Elottoman pintakerroksen alla valmistellaan aina kevään paluuta.
Jaa tämä artikkeli: