Moni tarvitsee lohtua paitsi surussa ja kriiseissä myös tässä ajassa – ”Kannustan pohtimaan sitä, ketkä ovat omia turvaihmisiä”
Kehitysvammaisille suunnattuun Kaverikirkkoon voi tulla ystävän kanssa
Espoossa järjestettiin ensimmäistä kertaa sateenkaareva ripari, joka on kaikin puolin turvallinen seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille
Johanna Rusanen-Kartano ihastui konserttiharjoituksissa Tikkurilan kirkkoon – ”Tikkurilassa on kuin ennen vanhaan 'kirkko keskellä kylää'”
Elääkö lapsiperheesi taloudellisesti tiukassa tilanteessa? – Vastaa kyselyyn ja voita elokuvalippuja
Aatonaattona Jepa Lambert laulaa ja laulattaa Kauneimpia joululauluja Espoon Metro Areenalla – ”Porukassa laulaminen hoitaa mieltä ja kehoa”
Satu Rämön kirjoissa myös jokaisesta pahantekijästä löytyy jotain hyvää, eräänlainen valosuikale – ”Ihmisethän eivät ole yksioikoisia”
Nuorille seurakunta-aktiiveille, Inkeri Talviolle ja Toni Pakariselle, seurakunta merkitsee suoritusvapaata aluetta – ”Seurakunta on eräänlainen ankkuri lähiyhteisöön”
Seela Sella päätti uskoa eri tavalla kuin pyhäkoulunopettajansa – Raamatusta hän löytää huumoria, erotiikkaa ja oman rakkaustarinansa
Taloustieteilijä Sixten Korkman varoittaa hätiköidyistä leikkauksista – ”Jos köyhien lapsistakin tulee köyhiä, elämme todella huonossa yhteiskunnassa”
Näyttelijä Hannu-Pekka Björkman: ”Taiteen syvin tehtävä on lohdutus”
Kirjailija Kaisu Tuokko haluaa tuoda dekkarimaailmaan empatian sävyjä – ”Yksikään tragedia ei tapahdu tyhjiössä”
Rekolan seurakunta järjestää kuolema-aiheisen retken – kuolemaan liittyy paljon hoidettavia asioita
Testaa tietosi mielestä ja mielenterveydestä – erotatko väärät uskomukset tutkitusta tiedosta?
Arvo Pärtin musiikki auttaa keskittymään, meditoimaan ja olemaan tässä hetkessä – ”Konsertti voi ravistella”
Sir Elwood Duo esittää ison bändin biisejä intiimisti – kirkossa kuullaan tarinoita syrjäkujilta
Kaisa Yletyisen virkaanasettamisjuhlassa ei pönötetä – ota vaikka selfie uuden kirkkoherran kanssa
Merete Mazzarella, 80, pitää omaa ikäpolveaan maailmanhistorian etuoikeutetuimpana – ”En ole koskaan ollut epämukavuusalueella”
Lohtua hautausmaalta ja uskonlahkosta – Annastiina Heikkilän romaani Rakkaus ja armo kuvaa läheisen ihmisen menetystä
Selostaja Antero Mertaranta: ”Kaikki elämäni arvot olen saanut seurakuntanuorista, urheilusta en halua puhua mitään!”