null Munkkivuoren kirkon lisärakennuksen tulipalon takia toiminnalle pitää etsiä uusia tiloja – ”Sisätilat ovat täynnä vettä ja savua, ja kattorakenteita on romahtanut”, kertoo kirkkoherra Visa Viljamaa

Munkkivuoren kirkon lisärakennus syttyi palamaan aamuyöllä tiistaina 14. heinäkuuta. Helsingin pelastuslaitoksen työntekijät olivat palopaikalla sammutuksen jälkeisissä vartiointi- ja raivaustöissä tiistaiaamuna. Kuva: Mari Aarnio

Munkkivuoren kirkon lisärakennus syttyi palamaan aamuyöllä tiistaina 14. heinäkuuta. Helsingin pelastuslaitoksen työntekijät olivat palopaikalla sammutuksen jälkeisissä vartiointi- ja raivaustöissä tiistaiaamuna. Kuva: Mari Aarnio

Ajankohtaista

Munkkivuoren kirkon lisärakennuksen tulipalon takia toiminnalle pitää etsiä uusia tiloja – ”Sisätilat ovat täynnä vettä ja savua, ja kattorakenteita on romahtanut”, kertoo kirkkoherra Visa Viljamaa

Poliisi epäilee tulipaloa tahallaan sytytetyksi.

Munkkivuoren kirkon lisärakennuksessa Helsingin Raumantiellä syttyi tulipalo tiistaina 14. heinäkuuta aamuyöllä. 

– Palo on sammutettu, ja siellä on jälkivartiointi ja jälkiraivaus käynnissä, kertoi Helsingin pelastuslaitoksen palomestari Kari Ursin tiistaiaamuna.

Seurakuntatalon syttymisyytä hän ei halunnut kommentoida.

Helsingin poliisin johtokeskuksen viestinnän mukaan poliisi on aloittanut paloon liittyen rikostutkinnan. Poliisi epäilee paloa tahallaan sytytetyksi. Tällä hetkellä tutkinnan rikosnimeke on tuhotyö.  

Poliisi epäilee Munkkivuoren kirkon lisärakennuksen tulipaloa tahallaan sytytetyksi. Kuva: Mari Aarnio

Poliisi epäilee Munkkivuoren kirkon lisärakennuksen tulipaloa tahallaan sytytetyksi. Kuva: Mari Aarnio

Helsingin pelastuslaitos sai hälytyksen tulipalosta varhain tiistaiaamuna. Palosta levisi paljon savua lähiympäristöön.

– Palo oli lisärakennuksessa seurakuntasalin yläpohjassa eli käytännössä ullakolla. Noin puolet kattorakenteesta on palanut, Ursin kertoi vaurioiden laajuudesta. 

– Joitakin tunteja vartioimme vielä pelastuslaitoksen toimesta paikalla, Ursin kertoi puoli kymmenen aikaan aamulla.

Munkkiniemen seurakunnan vs. kirkkoherran Visa Viljamaan mukaan on selvää, ettei palaneessa rakennuksessa voida tulipalon ja sammutusveden aiheuttamien vaurioiden takia toimia.

– Sisätilat eivät ole palaneet, mutta ne ovat täynnä vettä ja savua ja kattorakenteita on romahtanut, hän kertoi näkymästä työpaikaltaan tiistaina aamupäivällä.

Viljamaa kertoo, että tiloissa suunnitellulle toiminnalle ja tapahtumalle on alettu selvittää vaihtoehtoja.

Munkkiniemen seurakunnan vs. kirkkoherra Visa Viljamaa kävi tiistaina aamulla selvittämässä työpaikallaan tulipalon laajuutta ja vahinkoja. Kuva: Mari Aarnio

Munkkiniemen seurakunnan vs. kirkkoherra Visa Viljamaa kävi tiistaina aamulla selvittämässä työpaikallaan tulipalon laajuutta ja vahinkoja. Kuva: Mari Aarnio

– Pohdimme parhaillaan yhteistyössä naapuriseurakuntien kanssa, mitä seurakuntalaisille voidaan sovittuihin tilaisuuksiin tarjota. Varmasti selviämme tästä, Viljamaa sanoo.

– Onneksi henkilövahinkoja ei ole tapahtunut. 

Tulipalo ei myöskään levinnyt kirkkotilaan.

– Kirkossa on tällä hetkellä savuhaittaa, mutta alamme heti toimenpiteisiin, että kirkossa elämä voisi jatkua normaalisti. Toki tässä voi hetki mennä.

– Seurakunnan messuelämä varmistetaan tapahtuneesta huolimatta.

En odottanut eilen rippileiriltä palatessani, että seuraavan kerran kun olen täällä, katto on romahtanut työpöydälle. 

Kirkkoherra Viljamaa palasi paloa edeltävänä päivänä rippileiriltä.

– Pääsin hetki sitten kurkistamaan omaan työhuoneeseeni, ja kyllä se on pysäyttävä näky. En odottanut eilen rippileiriltä palatessani, että seuraavan kerran kun olen täällä, katto on romahtanut työpöydälle. 

Munkkiniemen seurakunnan vs. kirkkoherran Visa Viljamaan työhuone tulipalon ja sammutustöiden jälkeen. Kuva: Visa Viljamaa

Munkkiniemen seurakunnan vs. kirkkoherran Visa Viljamaan työhuone tulipalon ja sammutustöiden jälkeen. Kuva: Visa Viljamaa

Munkkivuoren kirkon toimijaksi piti syksyllä tulla ruotsinkielinen seurakunta Petrus församling, joka tarvitsee väistötilat Maunulassa sijaitsevan kirkkonsa perusparannuksen ajaksi. 

– Toisten korvaavien tilojen etsintä on jo aloitettu Petruksen seurakunnalle, Viljamaa kertoo.

– Rakennus on ollut merkittävä paikka alueen ihmisille, joilla on ollut täällä muistotilaisuuksia tai kastekahveja, ja on surullista, että ollaan tässä tilanteessa. Toisaalta ajattelen, että seurakunta on aina enemmän kuin seinät, ja vaikka tämmöinen koettelemus on nyt kohdannut, niin seurakuntana alueen ihmisten ja yhteisön tuella selvitään kyllä yhdessä.

Munkkivuoren kirkon pihalla järjestetään hartaushetki keskiviikkona 15.7. klo 12, jossa voit keskustella seurakunnan työntekijöiden kanssa.

Helsingin pelastuslaitos sai tulipalon sammutettua jo aamulla, mutta jälkivartiointi ja -raivaus jatkui tunteja sen jälkeenkin. Kuva: Mari Aarnio

Helsingin pelastuslaitos sai tulipalon sammutettua jo aamulla, mutta jälkivartiointi ja -raivaus jatkui tunteja sen jälkeenkin. Kuva: Mari Aarnio

 

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Munkkiniemen seurakunta pääsee uusittuihin tiloihin vaiheittain syksyllä 2026

Ajankohtaista

Munkkivuoren kirkkorakennus palvelee seuraavaksi väistötilana ruotsinkielistä Petruksen seurakuntaa.




Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.