null Hyvää pyhää: Jumala ravitsee meitä jatkuvasti

Hengellisyys

Hyvää pyhää: Jumala ravitsee meitä jatkuvasti

Väkijoukko, joka jakoi Jeesuksen johdolla viisi leipää ja kaksi kalaa, sai palan painikkeeksi toivoa tulevaan ja rauhaa siihen hetkeen.

Olen aiemmin sivuuttanut Raamatun ruokkimisihmeet hymähtäen. Ei viidellä ohraleivällä ja kahdella kalalla ruokita tuhansien väkijoukkoja. Sen voi vaikka testata. Välillä taas olen puntaroinut menneiden aikojen hienoutta. Jeesuksen aikaan kaikki oli toisin: ei tarvinnut huolehtia eväistä, kun oli Jeesus.

Tällaisesta Raamatun kirjaimellisesta lukemisesta minut paransi ihme. En enää välittänyt tekstin todellisuusväittämistä, vaan aloin nähdä mahdollisia tulkintoja joka puolella.

Ihmeen antama uusi tapa nähdä Raamattu juoksutti esiin muistikuvia. Mieleeni nousi se kerta, kun ystävä maksoi minulle lounaan pankkikorttini unohduttua kotiin, ja ne kerrat, kun muiden ylijäämäruokatarvikkeet ovat muuttuneet seurakunnan vapaaehtoisten käsissä herkkuruuiksi monille. Ja kuinka tylsä ja tavallinen veronmaksaminenkin on oikeastaan ­ihme, jolla muun muassa ruokitaan nälkäisiä.

Väkijoukko, joka jakoi Jeesuksen johdolla viisi leipää ja kaksi kalaa, sai palan painikkeeksi toivoa tulevaan ja rauhaa siihen hetkeen. Uusi tapa katsoa Raamattua avasi silmäni myös toisenlaiselle nälän tulkinnalle. Kuin ihmeen valaisemana aloin muistaa niitä hetkiä, jolloin olin nääntyä pelkojen puristamana ja tulin ravituksi ystävän kautta, jonka sanat toivat toivoa. Muistin myös yksinäisyyden syvän kuilun, jonne tuli valoa ja rauhaa rukouksesta.

Uusi ihmeellinen lukemisen kyky muutti suhtautumistani tähän Jeesuksen ruokkimisihmeeseen. Luulen, että kertomus ohraleivistä ja ­kaloista on muistuttamassa meitä siitä, että Jumala ravitsee meitä jatkuvasti monin tavoin ja että pienillä asioilla voi olla suuri merkitys.

Piirrä ihmeiden siemenet

Jeesus sai ruokkimisihmeeseen tarvittavat ainekset väkijoukossa olevalta pojalta.

Millaiset viisi leipää ja kalaa sinun matkavarusteistasi löytyvät? Laita paperille sitä hyvää, jota juuri sinä voit antaa eteenpäin. Muista, että ihmeiden siemenet voivat olla pieniä ja huomaamattomia.

30.3.

Neljättä paastonajan sunnuntaita kutsutaan puolipaastosunnuntaiksi, koska se sijaitsee keskellä paastonaikaa. Päivän evankeliumissa (Joh. 6:1–15) kerrotaan ruokkimisihmeestä: viidestä leivästä ja kahdesta kalasta riitti ruokaa tuhansille ihmisille.

Leipä kuuluu ihmisen perustarpeisiin

Tämän pyhän yksi nimi on leipäsunnuntai. Leipä on kulkenut ihmislajin historiassa mukana kauan, tuhansia vuosia. Leivän resepti syntyi, kun puuroa tipahti kuumille kiville ja huomattiin, kuinka helppo sitä oli tuossa muodossa kuljettaa metsästysmatkoilla mukana. ­Hapattamisen, hiivan edeltäjän, keksiminen teki leivästä hyvin säilyvää. Suomen kielessä palkkatyötä kutsutaan leivän tienaamiseksi. Se kuvaa hyvin leivän merkitystä ihmisen ­perustarpeena.

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Hyvää pyhää: Pyhiinvaellus jatkuu rauhan ratsulla

Hengellisyys

Jospa vielä kerran tulisi sellaisen Rauhanruhtinaan aika, joka murskaisi kaikki sotavaunut ja jouset ja julistaisi rauhan kaikille kansoille.





Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.