Kampin kappelissa, Helsingin ytimessä, voi kesällä päästä naimisiin tai järjestää kasteen. Vieraita mahtuu 60.
Kampin kappelissa pääsee kesällä naimisiin – aiemmin avioliittoon vihkimisiä on ollut vain erityisissä vihkitapahtumissa
Helsingin ytimessä sijaitsevassa puisessa kappelissa voidaan järjestää myös kastetoimituksia.
Helsinkiläiset voivat päästä naimisiin tai viettää kastejuhlaa Kampin kappelissa Helsingin ytimessä kesällä 2025. Aikoja perhejuhlien järjestämiseen on tarjolla kesälauantaisin 7. kesäkuuta, 14. kesäkuuta ja sen jälkeen aina parillisten viikkojen lauantaisin elokuun 23. päivään asti. Kampin kappelissa ei ole aiemmin juurikaan vihitty ihmisiä. Tilaa on voinut käyttää vihkimisiin ainoastaan muutamissa Hääyö-tapahtumissa.
Kappelin käyttö perhejuhliin on ilmaista. Kappeliin mahtuu kerrallaan 60 henkilöä, ja rakennus on sekä esteetön että julkisilla liikennevälineillä helposti saavutettava.
Juhlien järjestäminen alkaa yhteydenotolla oman kotiseurakunnan kirkkoherranvirastoon Helsingissä. Siellä selvitetään vapaana olevat kellonajat. Kirkkoherranviraston kautta paikalle järjestyy myös vihkimisen tai kasteen toimittava pappi. Varaajien tulee huomioida se, että Kampin kappelissa ei ole urkuja eikä pianoa.
Narinkkatorilla sijaitseva Kampin kappeli on kesällä avoinna ti–la klo 11–18. Ainoastaan perhejuhlien vuoksi kappeli on suljettu muulta yleisöltä. Touko–elokuussa eli 5.5.–29.8. tilaan on viiden euron pääsymaksu. Muuna aikana sisäänpääsy on ilmainen. Pääsymaksu ei koske yksityisiin perhejuhliin tulijoita. Helsinkiläiset voivat hankkia kirkkopassin, jolla pääsee ilmaiseksi myös Johanneksenkirkkoon, Suomenlinnan kirkkoon ja Tuomiokirkkoon. Kirkkopasseja on saatavilla 19. toukokuuta alkaen kirkoista ja kirkkoherranvirastoista.
Vuonna 2012 yleisölle avautuneella, arkkitehtuuristaan tunnetulla Kampin kappelilla on monipolvinen historia. Helsingin seurakuntayhtymässä on viime vuosina mietitty sen tulevaisuutta osana seurakuntayhtymän tiukempaa talouskuria.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

Neljä kirkkoa ja Kampin kappeli ottivat käyttöön pääsymaksut – näin paljon seurakunnat saivat lipputuloja
AjankohtaistaKulunut kesä oli ensimmäinen, jolloin yhteensä neljään keskustan kirkkoon sekä Kampin kappeliin oli pakollinen pääsymaksu. Myös Kallion kirkon torniin pääsi kiipeämään maksusta.
