Hautausmaalla ei kannata tyytyä tuijottamaan vain hautakiviä. Katso myös kiven päälle ja viereen! Tämä metallinen cockerspanieli vartioi Malmin hautausmalla uskollisesti isäntäväkensä hautaa.
Kuvareportaasi: Hautausmaa ei ole vain vainajien valtakunta
Hautausmaa ei ole ainoastaan paikka surulle, vaan myös puisto ja ulkoilmamuseo. Lähde tutkimusretkelle hautausmaalle uusin silmin!
Sää ja vuodenaika vaikuttavat paljon siihen, minkälaisena hautausmaa näyttäytyy. Hyvällä tuurilla voi nähdä myös sateenkaaria.
Nuorina kuolleiden haudoilla voi vierähtää kyynel silmäkulmaan. Haudoilla on usein pikkuautoja ja muita vainajan rakkaimpia leluja.
Hautausmaiden kukkaloisto on kesällä parhaimmillaan. Monet omaiset ovat istuttaneet läheistensä haudoille eksoottisiakin kukkalajeja.
Hautausmaalla voi törmätä oravapatsaiden lisäksi niiden eläviin lajitovereihin. Muita tyypillisiä eläinvieraita ovat rusakot, oravat ja varikset.
Hautausmaalta löytyy taidokkaasti veistettyjä hyvin erikokoisia teoksia. Tämä pariskunta on pituudeltaan vain hivenen pikkurilliä suurempi.
Hautausmaiden suurin ero puistoihin ovat haudat. Puistoista eroten hautausmailla on syytä käyttäytyä surevia omaisia kunnioittaen.
Kävelyretki laulajien viimeisille leposijoille
Malmin hautausmaalla järjestetään Laulujen kävely maanantaina 22.8. ja tiistaina 23.8. kello 18. Kävelykierroksella pääsee tutustumaan hautausmaan mullassa lepääviin tunnettuihin laulajiin ja lauluntekijöihin.
Mukaan kummallekin kierrokselle mahtuu 30 ensimmäiseksi ilmoittautunutta. Osallistumismaksu on 15 euroa ja se lahjoitetaan Kirkon Ulkomaanavulle. Ilmoittautuminen tapahtuu 15.-18.8. sähköpostitse pastori Risto Alajalle ralaja289@gmail.com.
Hiljentyminen hautakivien äärellä
Hautausmaalla voi osallistua myös retriittiin lauantaina 27.8. kello 10-18. Retriitti alkaa Viikin kirkolta. Sen jälkeen jokainen osallistuja voi vaeltaa omaa polkuaan pitkin.
Mukaan mahtuu 10 osallistujaa. Retriitti on maksuton. Ilmoittautuminen viimeistään 26.8. sähköpostitse Risto Alajalle ralaja289@gmail.com.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

Muista pyhäinpäivänä edesmenneitä läheisiä
AjankohtaistaMarraskuun ensimmäisenä lauantaina hautausmailla syttyvät tuhannet kynttilät. Hautausmaiden kappeleissa on myös hartauksia.