null Lapset saavat harjoitella äänestämistä omissa vaaleissa: Janet Prierra, 9, punnitsi huolellisesti vaihtoehtojen hyviä ja huonoja puolia 

Kolmasluokkalainen Janet Prierra harjoitteli äänestämistä Malmin kirkossa lapsille tehdyssä äänestyskopissa.

Kolmasluokkalainen Janet Prierra harjoitteli äänestämistä Malmin kirkossa lapsille tehdyssä äänestyskopissa.

Ajankohtaista

Lapset saavat harjoitella äänestämistä omissa vaaleissa: Janet Prierra, 9, punnitsi huolellisesti vaihtoehtojen hyviä ja huonoja puolia 

Malmin seurakunnan lastenvaaleissa äänen voi antaa linturetkelle, temppupatjalle tai taikuriesitykselle.

Janet Prierra, 9, punnitsee tarkkaan kaverinsa Maisie Särkän, 7, kanssa äänestyslipukkeessa olevia vaihtoehtoja Malmin kirkon äänestyspisteessä. Lipukkeessa on kolme ehdotusta kuvineen. Yhdessä kiikaroidaan lintua, toisessa lapsi seisoo käsillään ja kolmannessa silinterihatusta pilkistävät pupun korvat. 

Osa Helsingin seurakunnista järjestää seurakuntavaalisyksynä lapsille omat vaalit. Malmin seurakunnassa on myönteinen kokemus lastenvaaleista neljän vuoden takaa, jolloin Malmin kirkko oli menossa remonttiin.

Lapset pääsivät ottamaan kantaa siihen, millaisia virikkeitä ja leluja toivoivat uudistuviin tiloihin. Tuolloin lukunurkkaus voitti täpärästi, suojaisa leikkiteltta ja legot saivat toiseksi eniten ääniä.

Kolme erilaista vaihtoehtoa

Tällä kertaa lapset saavat valita kolmesta äänestysvaihtoehdosta: 1) Linturetki yhdessä perheen kanssa seurakunnan tarjoamia eväitä syöden. 2) Iso temppupatja Malmin seurakunnan erilaisiin lasten tapahtumiin. 3) Taikuriesitys Malmin kirkossa poppareita mutustellen.

Minkä Janet Prierra valitsi?

– Se on vaalisalaisuus, mutta kyllä mä voin kertoa, Prierra sanoo.

Juttelemme hetken oikeudesta kertoa tai olla kertomatta, mitä äänestää. Prierra punnitsee tarkasti kunkin vaihtoehdon hyviä ja huonoja puolia.

Janet Prierra pohti, että linturetken yksi hyvä puoli on se, että siellä voisi nähdä myös muita eläimiä kuten oravia.

Janet Prierra pohti, että linturetken yksi hyvä puoli on se, että siellä voisi nähdä myös muita eläimiä kuten oravia.

– Jotkut taikurit on tylsiä ja tekevät liian helppoja temppuja, jotka itsekin ymmärtää. Kaikki katsojat eivät aina jaksa keskittyä ja alkavat pomppia ja se on tosi ärsyttävää, Prierra pohtii.

Temppupatja sopii hänestä hyvin varsinkin pienille lapsille. 

– Mutta sen huono puoli on, jos ei yhtään tykkää temppuilusta ja se alkaakin huimaamaan.

Linturetkellä Prierran mielestä olisi kivaa se, että pääsisi nauttimaan ulkoilmasta.

– Talvella linturetki ei todellakaan ole hyvä idea, kun linnuthan muuttavat silloin Afrikan puolelle eikä ole niin paljon katsottavaa. Kesällä tai keväällä olisi parempi.

Harkinnan jälkeen hän päätyy valitsemaan taikuriesityksen. Vaakakupissa painoi taikuuden lisäksi myös tarjottava.

Maisie Särkkä harjoitteli äänestämistä Malmin kirkolla. Varhaiskasvatuksen johtaja Johanna Laurinen leimasi äänestyslipun.

Maisie Särkkä harjoitteli äänestämistä Malmin kirkolla. Varhaiskasvatuksen johtaja Johanna Laurinen leimasi äänestyslipun.

Vaikuttamisen opettelua ja demokratiakasvatusta

Malmin seurakunnan varhaiskasvatuksen johtaja Johanna Laurinen pitää seurakunnan järjestämiä kaikille lapsille avoimia vaaleja tärkeänä lasten demokratiakasvatuksen ja vaikuttamisen opettelun vuoksi. 

Lastenvaalit tarjoavat mahdollisuuden tutustua käytännössä siihen, miten vaaleissa toimitaan ja miten jokainen voi vaikuttaa yhteisiin asioihin.

– Äänestysvaihtoehtoina on yhdessä tekemistä luonnossa, kestävä valinta, jota voidaan käyttää useita kertoja eri tilaisuuksissa ja perhetapahtuma, Laurinen kertoo. 

Laurisen mukaan opettelunäkökulman lisäksi vaalien järjestäminen kertoo siitä, että lasten ajatuksia halutaan seurakunnassa kuulla.

– Tämä on yksi tapa saada kuuluviin niitä asioita, joita lapset kokevat tärkeiksi, innostaviksi ja kiinnostaviksi. 

Malmin äänestyksessä osallistua voivat 0–15-vuotiaat. 16-vuotiaat saavatkin sitten jo äänestää oikeissa seurakuntavaaleissa.

Laurinen kertoo, että jos lapsi on vielä liian pieni tekemään omia valintoja, vanhempi tai muu läheinen aikuinen voi äänestää hänen puolestaan. 

– Näin myös kaikkein pienimpien lasten oikeudet ja tarpeet tulevat huomioiduksi.

Äänestää voi myös verkossa

Malmilla äänestyksiä toteutetaan loka–marraskuussa lasten ja nuorten toiminnan yhteydessä ja lisäksi näitä kolmea vaihtoehtoa voi äänestää myös verkossa. Seurakuntavaalien äänestyspäivänä 15.11. Malmin kirkolla on lapsille oma äänestyskoppi, ihan kuten aikuistenkin vaaleissa. 

– Äänestyksen jälkeen lapsi saa valita muumitikkarin tai enkeliheijastimen, Laurinen kertoo.

Ehkä tämä pieni herkku vastaa monien aikuisten nauttimia vaalikahveja pullan kera.

Vaalien voittajaehdotus kerrotaan seurakunnan verkkosivuilla marraskuussa ja toteutetaan vuoden 2027 aikana.

Janetin äiti Emma Prierra (vas.) pitää kaikkien vaalien yhteydessä järjestettyjä lastenvaaleja hyödyllisinä. ”On tärkeää, että lapset oppivat jo pienestä pitäen, että omalla ja jokaisen äänellä on väliä ja sillä voi vaikuttaa”. Emma Prierra kiittelee äänestyslipuketta selkeäksi.  ”Äänestysvaihtoehdot ovat helposti lähestyttäviä ja sellaisia, että lapsi voi ne ymmärtää ja niistä oikeasti valita. On hyvä, että vaihtoehtoja on rajattu määrä. Näin on helppo lähteä harjoittelemaan äänestämistä.” 

Janetin äiti Emma Prierra (vas.) pitää kaikkien vaalien yhteydessä järjestettyjä lastenvaaleja hyödyllisinä. ”On tärkeää, että lapset oppivat jo pienestä pitäen, että omalla ja jokaisen äänellä on väliä ja sillä voi vaikuttaa”. Emma Prierra kiittelee äänestyslipuketta selkeäksi.  ”Äänestysvaihtoehdot ovat helposti lähestyttäviä ja sellaisia, että lapsi voi ne ymmärtää ja niistä oikeasti valita. On hyvä, että vaihtoehtoja on rajattu määrä. Näin on helppo lähteä harjoittelemaan äänestämistä.” 

Lastenvaaleja järjestetään ympäri pääkaupunkiseutua

Malmin seurakunnan lisäksi lastenvaaleja järjestetään eri puolilla Helsinkiä. Tietoja niistä kootaan tänne. Seurakuntavaalien yhteydessä järjestettävät lastenvaalit ovat tulossa ainakin Oulunkylän, Lauttasaaren, Paavalin, Pakilan ja Töölön seurakunnissa, mutta lista voi vielä täydentyä.

Pakilassa järjestetään lastenvaalit 3–12-vuotiaille lauantaina 7.11. klo 14–17 Hyvän Paimenen kirkolla (Palosuontie 1). Pakilassa lapset saavat äänestää kolmesta vaihtoehdosta: satuteltta kirkkosaliin, kirkkoleikki Lastenkappeliin tai lastendisco kirkkosalissa.

Töölössä lapset saavat äänestää siitä, mikä jälkiruoka tulee Töölön kirkolla 25.11 järjestettävän joulun puuhapäivään. Tästä äänestetään ennakkoäänestysviikolla avoimissa perhekerhoissa sekä koululaisten kerhoissa. Perhekerhoissa äänestys tapahtuu laittamalla helmi purkkiin, koululaiset taas laittavat ruksin valitsemansa vaihtoehdon kohdalle. Lisäksi seurakuntavaalipäivänä 15.11. Temppeliaukion kirkon äänestyspaikalla järjestetään lastenvaalit.

Myös Espoossa ja Vantaalla järjestetään lastenvaaleja.

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Vain harva helsinkiläisehdokas ajattelee, että maahanmuuttajien tukeminen kuuluu kirkon tärkeimpiin tehtäviin

Ajankohtaista

Silti valtaosa ehdokkaista ajattelee, että seurakuntien pitää tarjota toimintaa myös muilla kielillä kuin suomeksi ja ruotsiksi. Vaalikoneessa voit verrata näkemyksiäsi ehdokkaiden mielipiteisiin.




Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.