null Mielipide: Ahneus ja muut mielen herhiläiset kuuluvat ihmisluontoon – kiusauksen voi ottaa haasteena

Puheenvuorot

Mielipide: Ahneus ja muut mielen herhiläiset kuuluvat ihmisluontoon – kiusauksen voi ottaa haasteena

On kolme tapaa kokea kiusaus: 1: Vie sinä, minä vikisen. Ole vievinäs väkisin. 2: ”Älä saata meitä kiusaukseen, vaan päästä meidät pahasta.” 3: Kiitos haasteesta.

Ahneus, ilkeys, vallanhimo, ylimielisyys ja muut mielen herhiläiset kuuluvat ihmisluontoon. Martti Luther tunnisti vahingonilon: ”Kun kuulen, että lähimmäiselleni on tapahtunut onnettomuus, käy ilon ilme yli minun kasvojeni. Sitten minä laitan ne järjestykseen ja menen valittamaan surua.”

Harmilliset yllykkeet mielletään pahan agentteina, mutta voisimme nähdä ne myös hyvän palveluksessa. Kiusaukset ilmaisevat sen, mikä ei ole hyvää. Niiden tarkoitus on ohjata ihmistä valitsemaan viisaasti. Ne auttavat syventämään ymmärrystä vapaasta tahdosta.

Mitä jos emme pyytäisikään vapautusta kiusauksista, vaan johdatusta kiusauksissa? On havaittu, että Isä meidän -rukous voitaisiin kääntää niinkin.

Anja Lappalainen

Eläkeläinen, Helsinki

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Yrittäjä Jari Sarasvuo tahtoo karmataseensa kuntoon – ”Tulen tehneeksi vääryyksiä”

Hengellisyys

Jari Sarasvuo harjoittelee vastustamaan viettiensä käskyjä. Hän luottaa anteeksipyyntörokotteeseen ja seitsemään kristilliseen hyveeseen. ”Ihminen on enkelin ja elukan äpärälapsi.”




Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.