null Mielipide: Haaveet haudataan multiin, jos niitä ei toteuta ajoissa

Puheenvuorot

Mielipide: Haaveet haudataan multiin, jos niitä ei toteuta ajoissa

Hautausmailla lepää monta toteutumatonta haavetta. Elämä voi mennä niin, että niille on aina liian kiire. Ajatellaan: ”sitten kun on aikaa” ja ”eläkkeellä aloitan sitä ja tätä”.

Uskon, että jokaiselle annetaan lahjoja ja potentiaalia ainakin johonkin luovuuden muotoon. Niitä on niin paljon erilaisia, että jokaiselle löytyy ”oma juttu”, jos hänellä on mahdollisuus toteuttaa luovuuttaan.

Alku voi olla hankalaa, jos ei tiedä mitä haluaa ja osaa. Ihminen on taipuvainen ajattelemaan, että ”en osaa, en ole siinä hyvä”, mutta erilaisia tapoja ilmentää luovuutta on lupa kokeilla.

Luovuus kuuluu jokaiselle. Ei haittaa, jos ei ole niin huippu kuin jotkut kuuluisuudet ovat.

Oma elämäni oli aika tyhjää, mutta sain potkun takapuoleen, että jostain on aloitettava. Se oli maalauskurssi. Sen jälkeen olen kokeillut vähän sitä ja tätä, eikä elämäni ole enää niin tyhjää.

Luovuudella voi luovia eteenpäin elämässä ja tutkia sisintään.

Päivi Kangas

Espoo

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.