null Pääkirjoitus: Seurakunnissa etsitään nyt päättäjiä

Puheenvuorot

Pääkirjoitus: Seurakunnissa etsitään nyt päättäjiä

Seurakuntavaalien ehdokasasettelu on jo alkanut. Vaalit ovat kirkon jäsenille iso mahdollisuus vaikuttaa.

Politiikan kentässä näkyy ylikuumenemisen merkkejä, vaikka eduskuntavaaleihin on aikaa vielä vuosi. Sitä ennen pidetään seurakuntavaalit, jotka eivät herätä yhtä suurta intohimoa. Vaalit ovat kuitenkin kirkon jäsenille iso mahdollisuus vaikuttaa oman seurakuntansa, oman kaupunkinsa seurakuntien ja koko kirkonkin suuntaan. Koska seurakunnat ovat ­alueillaan merkittäviä paikallisyhteisöjä, seurakuntapäättäjillä on merkitystä myös kuntien kannalta.

Ensisijaista vaalien onnistumiselle on ehdokasasettelu. Se on jo alkanut ja päättyy 15. syyskuuta. Ehdokkaaksi voi asettua 18 vuotta täyttänyt konfirmoitu kirkon jäsen.

Valitsijayhdistysten taustat ovat hyvin erilaisia. Pääkaupunkiseudulla niitä on muodostettu esimerkiksi arvoliberaalin tai arvokonservatiivisen arvopohjan mukaan. Monia listoja yhdistää puoluetausta tai asia. Esimerkiksi Herttoniemessä oli viime vaaleissa lista ihmisille, jotka halusivat olla lasten ja nuorten puolella. Jotta vaaleissa menestyy, listojen kannattaa pyrkiä maksimoimaan ehdokasmääränsä. Valitsijayhdistykset olisi myös hyvä nimetä selkeästi ja kertoa, millaisia tavoitteita niillä on.

Kirkko ja kaupungin kyselyn mukaan nykyiset seurakuntien luottamushenkilöt ovat varsin tyytyväisiä vaikutusmahdollisuuksiinsa. Kyselyyn vastasi Espoossa, Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla yhteensä 190 luottamushenkilöä, joista 149 eli enemmän kuin kolme neljästä kertoi voivansa suositella kirkon luottamustehtävissä toimimista muille. Tyytyväisimpiä olivat vantaalaiset, joista vain yksi vastaaja ei voinut suositella luottamushenkilöksi ryhtymistä.

Uusille päättäjille on tilaa, eli jos vaikuttaminen kirkossa kiinnostaa, nyt on aika ryhtyä tuumasta toimeen. 

Eniten vaikutusvaltaa luottamishenkilöillä oli ollut työntekijävalintoihin: pääkaupunkiseudulla on runsaan kolmen vuoden aikana valittu muun muassa useita kirkkoherroja. Myös strategia ja talous sekä kiinteistöt olivat olleet vaikuttamisen paikkoja. Lisäksi oli päästy ottamaan kantaa kaupunki- tai seurakuntakohtaisesti tärkeiksi koettuihin asioihin.

Kyselyyn vastanneista nykyisistä pääkaupunkiseudun seurakuntapäättäjistä noin kolmasosa aikoo varmuudella asettua ehdolle syksyn vaaleissa. Moni oli asiasta vielä epävarma. Uusille päättäjille on tilaa, eli jos vaikuttaminen kirkossa kiinnostaa, nyt on aika ryhtyä tuumasta toimeen. 

Kirjoittaja on Kirkko ja kaupungin päätoimittaja.

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Aloite haluaa lisätä avoimuutta kirkon eri vaaleissa ehdolla olevien saamasta taloudellisesta tuesta – ”Rahoituksen lähteiden avaaminen jää tällä hetkellä ehdokkaiden vapaaehtoisuuden varaan”

Ajankohtaista

Turussa parhaillaan koolla oleva kirkolliskokouksen täysistunto käsitteli aloitetta, jossa esitettiin kirkon vaaleissa ehdokkaana olevien vaalirahoitukseen samantapaista valvontaa kuin valtiollisissa, alueellisissa ja kunnallisissa vaaleissa.




Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.