null Väitellään: Ei Vantaalla ole mitään nähtävää, Jose Valanta!

Väitellään: Ei Vantaalla ole mitään nähtävää, Jose Valanta!

Vantaan elinkeinojohtaja Jose Valanta uskoo, että kaupungin talous saadaan pian nousuun.

Vantaa on mainettaan parempi kaupunki.

– Tuo on asenteellinen väittämä! Vantaa on hyvä kaupunki. On totta, että Vantaasta on myös huonoja mielikuvia. Mutta ovatko monetkaan nähneet Vantaasta muuta kuin pikaisen moottoritienäkymän? Kannattaa poiketa syvemmälle.

Ihmiset on helppo saada Vantaalle töihin, mutta vaikea saada tänne asumaan.

– Tuo oli hyvin aseteltu. Työpaikkoja meillä on, mutta turhan moni ylittää kuntarajoja päivittäin. Nyt tilanne on kuitenkin muuttumassa. Kuusi vuotta Vantaa teki muuttotappiota, mutta viime vuonna oltiin plussan puolella. Asukkaiden houkutteluun on panostettava enemmän.

Yritysten näkökulmasta Vantaa on kiinnostava paikka.

– Ehdottomasti. Kauppa ja logistiikka ovat pitkään olleet hallitsevat alat, mutta nyt tulossa on yhä enemmän korkean osaamisen yrityksiä, esimerkiksi tutkimusta ja suunnittelua. Nyt panostetaan myös tuotannollisiin työpaikkoihin. Kehäradan varteen nousevasta Vehkalasta tulee vielä huisi alue.

Turistille ei ole Vantaalla muuta nähtävää kuin Heureka.

– Ei pidä paikkaansa. Se mitä täällä on, pitää vaan tehdä näkyväksi. Markkinoinnissa Vantaa ei ole ihan onnistunut. Hotelliyöpymisiä Vantaalla on kolmanneksi eniten, edellä ovat vain Helsinki ja Tampere. Vantaalla on esimerkiksi hienoja kartanoita ja Kuusijärvi, josta aukeaa Sipoonkorpi. Vantaalla on myös Suomen paras viihdeorkesteri.

Vantaalaisilla on vahvat kaupunginosa­identiteetit. He tuntevat itsensä vaikkapa hakunilalaisiksi tai myyrmäkeläisiksi, eivät vantaalaisiksi.

– Totta. Meillä kotipaikkaylpeys on vahvuus, josta voidaan rakentaa myös yhtenäistä Vantaa-identiteettiä. Parhaillaan olemme luomassa yhtenäistä brändiä ja visuaalista ilmettä.

On ongelma, että Vantaalla ei ole yhtä oikeaa keskustaa vaan monia keskustoja.

– Ei se ole ongelma, sillä lähipalveluja tarvitaan kaikilla alueilla. Tikkurila on jo hallinnollinen keskusta ja sen rooli vahvistuu kunhan Tikkurilan ja Jokiniemen alue saadaan parempaan kuntoon.

Velkaisuus on väliaikaista. Pian Vantaa on kaupunki, jolla menee taloudellisesti hyvin.

– Tämä on tavoite, joka näyttää toteutuvan. Suurimmat investoinnit loppuvat tänä vuonna ja vuoden 2016 aikana rahavirtojen suunta muuttuu. Kun puhutaan Vantaan velasta, se ei ole onneksi käyttötalouden velkaa vaan Vantaan kasvuun käytettävää velkaa.

Vantaan kehittäminen on turhaa, koska kohta kaupunki kuitenkin liitetään Helsinkiin.

– Höpöhöpö, seuraava väittämä! Ei tuollaista kannata miettiä. Vaikka kuntarakenne muuttuisi, Vantaa on tärkeä osa metropolia.

Vantaa tarvitsee lisää tapahtumia.

– Kyllä. Viime kesänä järjestetty Tikkurila festivaali on hyvä esimerkki siitä. Lehdissä olevat Minne mennä tänään -listat kertovat kaupungista paljon. Isoon kaupunkiin mahtuu kaikenlaisia tapahtumia.

Helsinki-Vantaan lentokentän nimi pitäisi muuttaa Vantaan lentokentäksi.

– Lentokentän nimen muuttaminen ei ole tarpeen. Riittää, että se on fyysisesti Vantaalla. Helsinki Airport on Finavian käyttämä apunimi, mutta on hyvä, että muuten puhutaan Helsinki-Vantaan lentokentästä.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.