null ”Lapsena minulla oli todella ulkopuolinen olo” – Rap-artisti Elastinen puhui nuorten yksinäisyydestä ja yhteisön merkityksestä

Elastinen eli Kimmo Laiho puhui nuorille yhteisön merkityksestä ja neuvoi oman paikan löytämisessä

Elastinen eli Kimmo Laiho puhui nuorille yhteisön merkityksestä ja neuvoi oman paikan löytämisessä

Hyvä elämä

”Lapsena minulla oli todella ulkopuolinen olo” – Rap-artisti Elastinen puhui nuorten yksinäisyydestä ja yhteisön merkityksestä

Elastinen kertoi Mikael Agricolan kirkossa järjestetyssä keskustelutilaisuudessa, kuinka yhteisö ja musiikki auttoivat löytämään oman paikan nuorena.

Nuorille suunnatun keskustelutilaisuuden vieraana oli viime lauantaina 16. toukokuuta Kimmo Laiho eli Elastinen, joka kertoi, kuinka hänen oli nuorena vaikea löytää omaa suuntaa ja kaveriporukkaa. 

– Lapsena minulla oli todella ulkopuolinen olo eikä kukaan ikinä oikein pyytänyt minua mukaan mihinkään. Jouduin aina olemaan itse se aktiivinen osapuoli, jotta pääsin ylipäänsä mukaan puuhiin.

– Minulle ei oikein mitkään harrastukset sopineet, ei löytynyt mieluista urheiluseuraa tai -porukkaa. Oikeastaan vasta aikuisuuden kynnyksellä löytyi oma intohimo ja elämään sisältöä kavereiden sekä rap- ja hip hop -musiikin kautta.

Syttyneen intohimon tuloksena syntyi Rähinä Records -levy-yhtiö. Elastisen mukaan kaveriporukkaa ei yhdistänyt oikeastaan mikään muu kuin intohimo musiikkia kohtaan. Lopulta tuli vietettyä useita tunteja viikossa musiikin parissa, ja pikkuhiljaa seitsemän hengen ydinporukka oli kasassa.

Tilaisuudessa Elastista haastatteli pappi Ville Kormilainen (vas.).

Tilaisuudessa Elastista haastatteli pappi Ville Kormilainen (vas.).

Musiikkiharrastus alkoi kirkkokuorosta

Elastisen vierailu Mikael Agricolan kirkossa oli osa Helsingin seurakuntien käynnistämää Viikkomessujen aamukahvit -tapahtumasarjaa. Tunnetut henkilöt tulevat keskustelemaan aiheista, jotka nuoret aikuiset itse ovat valinneet.

Sarjan ensimmäisenä vieraana ollut Elastinen kertoi asuneensa nuoruutensa Malminkartanossa keskiluokkaisessa ja tasapainoisessa perheessä. Etenkin hänen diakoniatyötä tehnyt äitinsä on artistin mukaan ollut hänelle suurin tuki ja turva.

Elastinen kertoi muuttaneensa vasta 22-vuotiaana pois lapsuudenkodistaan, vaikka saikin ensimmäisen levytyssopimuksen ollessaan lukion toisella luokalla. Vaikka poismuutto tuntui hänestä jo kauan odotetulta, olisi äiti halunnut pitää vielä pojan kotona.

– Olen kiitollinen siitä, kuinka olen saanut kasvaa ehjässä perheestä. Minun naapurustostani Malminkartanossa taisimme olla nykyisen rap-artisti Uniikin kanssa ainoita, joilla näin oli. Sain kasvaa isossa kolmen lapsen ydinperheessä ilon ja onnellisuuden kautta. Äitini on aina ollut ratkaisukeskeinen ihminen, ja häneltä olen oppinut mentaliteetin, että nyt kääritään hihat ja ryhdytään hommiin.

– Perinteiset perhearvot ja sellainen rakkauden koti ovat varmaan ne suurimmat asiat, joita olen äidiltäni saanut mukaani elämään.

Ensimmäisiä kosketuksia musiikkiin rap-artisti sai äitinsä suosittelemana kirkosta.

– Kirkossa tuli nuorempana aloitettua kuoroharrastus. Selkeästi sieltä mahtava lauluääneni on saanut alkunsa, hän tokaisee humoristisesti.

Elastisen mukaan seurakunnan palvelut ja rippikoulu voivat toimia hyvänä paikkana nuorelle löytää oma ystäväporukka.

– Kirkko toimii hyvänä kokoontumispaikkana, joka luo puitteita siihen, että voi kohdata samanlaisia nuoria tai samanikäisiä tyyppejä.

Keskustelu somessa ei ole keskustelua

Tilaisuudessa nousi esiin nuorten yksinäisyys ja se, kuinka sosiaalisen median aikakaudella nuoret ovat yksinäisempiä kuin koskaan. Elastisen mielestä sosiaalinen media voi toimia hyvänä tapana löytää yhteisöjä, mutta se ei saa korvata oikeita kohtaamisia ihmisten kanssa.

– On ehkä hieman rajuakin sanoa näin, mutta itse kiteyttäisin asian niin, että keskustelu somessa ei ole keskustelua. En sano, etteikö se olisi tärkeää ihmisille, jotka asuvat etäällä toisistaan tai muuta, mutta se ei korvaa ihmisen oikeaa kohtaamista. Somessa ihmiset joskus unohtavat, että siellä on toinen ihminen takana.

Samaan hengenvetoon hän nosti esille, että sosiaalisen median kautta voi löytää helpommin intohimon kohteita, ja yhteisöä niiden ympärille.

– Tiedän, että jotkut ihmiset ovat luonnollisesti ujoja ja sosiaaliset tilanteet ovat hankalia. Silloin sosiaalinen media antaa valtavan mahdollisuuden avata ovia ja kohdata ihmisiä edes jollain tavalla.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.