null Tekijänoikeusjärjestön lasku yllätti taidenäyttelyille vuosikausia ilmaistilaa tarjonneen seurakunnan

Ajankohtaista

Tekijänoikeusjärjestön lasku yllätti taidenäyttelyille vuosikausia ilmaistilaa tarjonneen seurakunnan

”Pelkään, että jos seurakunnat vaikeassa taloustilanteessaan joutuvat jatkossa maksamaan 600 euron näyttelykorvausta, näyttelyt ovat vaarassa loppua kokonaan”, kertoo Paavalin seurakunnan kanttori ja viestijä Sanna-Maarit Hakkarainen.

Pääsymaksuton ja vakiintunut näyttelytoiminta Helsingin seurakuntien tiloissa on vaakalaudalla. Kuvataiteilijoiden tekijänoikeuksia valvovan ja edistävän Kuvaston mukaan seurakuntien tulisi maksaa tiloissaan järjestettävistä pääsymaksuttomista näyttelyistä näyttelykorvaus.

Kuvasto on pyytänyt helsinkiläiseltä Paavalin seurakunnalta näyttelyilmoitusta ja tekijänoikeuskorvausta syksyllä 2025 esillä olleesta Maaria Oikarisen Kirje Gabrielilta -näyttelystä, koska Kuvaston mukaan seurakuntien omistamissa tai hallinnoimissa tiloissa järjestettävät näyttelyt kuuluvat tekijänoikeusjärjestön valvonta-alueeseen. 

Kuvaston voimassa olevan hinnaston mukaan valtion, kunnan tai seurakunnan näyttelytoiminnassa pitäisi maksaa 600 euron taiteilijakohtainen korvaus enintään 60 päivää kestävästä näyttelystä.

–  Pelkään, että jos seurakunnat vaikeassa taloustilanteessaan joutuvat jatkossa maksamaan 600 euron näyttelykorvausta, näyttelyt ovat vaarassa loppua kokonaan, sanoo Paavalin seurakunnan kanttori ja viestijä Sanna-Maarit Hakkarainen.

Samaan hengenvetoon Hakkarainen lisää, että ymmärtää taiteilijoiden huolta tilanteessa, jossa kulttuurialan rahoitukseen on viime vuosina tehty merkittäviä leikkauksia.

– Musiikin puolella tekijänoikeusasiat ovat pidemmällä, ja nyt myös kuvataidepuoli on ihan ymmärrettävästi aktivoitunut, hän sanoo.

Kuvaston Paavalin seurakunnalle lähettämässä yhteydenotossa kirjoitetaan: ”Kuvasto kerää näyttelykorvauksia tietyistä näyttelyistä tai näyttelyjärjestäjiltä. Jotta korvaus kerätään, tulee näyttelytilan täyttää jompikumpi seuraavista kriteereistä: näyttelyyn on pääsymaksu tai näyttelytilaa hallinnoi/omistaa kunta tai valtio tai seurakunta.” 

Peruslähtökohta on se, että julkisessa näyttelyssä taiteilijalla on oikeus korvaukseen.
– Kuvaston toiminnanjohtaja Tommi Nilsson

Asia ei koske vain Paavalin seurakunnan yhtä näyttelyä, ja siksi Helsingin seurakuntien kirkkoherrainkokouksen valmisteluvaliokunta on käsitellyt asiaa maaliskuussa.

Seurakuntien tiloissa esillä olleet näyttelyt ovat suurimmaksi osaksi olleet avoimen, ei-kaupallisen ja taiteilijalähtöisen kulttuuripalvelun luonteisia. Taiteilijat ovat tehneet aloitteen näyttelyistä ja vastanneet niiden sisällöistä. Seurakunnat ovat tarjonneet maksuttomia tiloja. Samalla tavalla toimitaan esimerkiksi useissa pääkaupunkiseudun kirjastoissa.

Tämän takia Kirkko ja kaupunki kysyi vallitsevasta käytännöstä Helsingistä Vallilan kirjastosta, jonka Galleria Kajavassa on jatkuvasti ilmaisnäyttelyitä ja Espoosta Tapiolan kirjastosta, jonka maksuton Näyttelyparvi sijaitsee lehti- ja lukusalissa.

– Koska näyttelyt ovat näytteilleasettajan omaehtoista ja vapaaehtoista toimintaa, kirjasto ei maksa Kuvasto- tai muita korvauksia, kertoo aluekirjastopalvelujen johtaja Lotta Muurinen Helsingistä.

Muurisen mukaan tämä on selkeästi ilmaistu sopimusehdot-kohdassa kaupungin tilavarausjärjestelmä Varaamossa, josta näyttelyseiniä varataan: ”Helsingin kaupunki ei vakuuta näyttelyteoksia eikä järjestä niille erillistä vartiointia. Helsingin kaupunki ei maksa näyttelykorvauksia tai tekijänoikeusmaksuja.”

Tämähän on kädenojennus puolin ja toisin, ja olisi tylsää, jos käytäntö päättyisi.
– Asiakaspalvelupäällikkö Hans Swahn

Tapiolan kirjastosta puhelimeen vastaa asiakaspalvelupäällikkö Hans Swahn. Hän kertoo, että Espoon kirjastoista ei näyttelyilmoituksia Kuvastolle tehdä eikä tekijänoikeusmaksuja makseta, sillä tilat luovutetaan näytteilleasettajan käyttöön maksutta ja tilojen käytöstä tehtävän sopimuksen ehdoissa lukee, että: ”Kirjasto ei vastaa näyttelyaineistosta, eikä näyttelyjen järjestämisestä saa koitua kirjastolle kustannuksia.”

– Sopimusehdot hyväksyessään taiteilija hyväksyy korvauksesta luopumisen siinäkin tapauksessa, että on Kuvaston jäsen, Swahn toteaa.

Jos Kuvasto alkaisi vaatia seurakunnalle lähetetyn kirjeen tapaan tekijänoikeuskorvauksia myös kuntien kirjastotiloissa pidettävistä näyttelyistä, Swahnin mukaan se tietäisi loppua julkisten kirjastojen ilmaisnäyttelyille.

– Tämähän on kädenojennus puolin ja toisin, ja olisi tylsää, jos käytäntö päättyisi. Kirjastohan ei pyri riistämään vaan päinvastoin ideana on se, että tarjoamme matalan kynnyksen näyttelytilaa harrastajataiteilijoille, jotka haluavat töitään esille, Swahn Espoon kaupunginkirjastosta sanoo.

Kuvaston toiminnanjohtajan Tommi Nilssonin mukaan oikeus näyttelykorvaukseen koskee kaikkia teoksen julkisen näyttämisen tilanteita, oli taiteilija Kuvaston asiakas tai ei. 

– Kuvastolla on mandaatti hoitaa näitä tekijänoikeuskorvauksia meidän taiteilija-asiakkaiden puolesta. 

Kuvasto mainitsee verkkosivuillaan taidenäyttelyt merkittäväksi teosten käyttömuodoksi ja vertaa teoksen julkista näyttämistä musiikin soittamiseen radiossa. Vuonna 2025 Kuvasto maksoi taiteilijoille ja oikeudenhaltijoille yhteensä 830 000 euroa tekijänoikeuskorvauksia. Keskimäärinen korvaus oli 404 euroa.

Kerron Kuvaston toiminnanjohtajalle kirjastojen tekemistä sopimuksista ja vallitsevasta käytännöstä ja kysyn, miten ne voivat jättää maksamatta korvaukset, mutta seurakunta ei. 

– Sopimus ei vaikuta tekijänoikeudelliseen arviointiin, taiteilijalla on oikeutensa. Seurakunta, kunta ja valtio ovat samassa asemassa ja juuri siksi meillä on pääsymaksuttomia näyttelyitä koskeva erillishinnasto.

Tarkoittaako tämä sitä, että te lähetätte jatkossa esimerkiksi Tapiolan ja Vallilan kirjastoille laskun samalla tavalla kuin seurakunnalle?

– Peruslähtökohta on se, että julkisessa näyttelyssä taiteilijalla on oikeus korvaukseen eikä sopimus vaikuta tekijänoikeudelliseen arviointiin, vaan taiteilijalla on oikeutensa ja Kuvasto hoitaa tätä edustamiensa taiteilijoiden puolesta, Nilsson sanoo.

Helsingin seurakuntien kirkkoherrat käsittelevät näyttelykorvausasiaa kokouksessaan 7. huhtikuuta.

– Lähtökohtana on, että toimimme lainsäädännön mukaisesti ja samalla varmistamme, että seurakuntien vakiintunut ja pääosin ei-kaupallinen näyttelytoiminta voi jatkua kestävällä tavalla, toteaa Helsingin seurakuntayhtymän vs. johtaja Stefan Forsén.

– Mikään ei ole vielä muuttunut. Meillä ei ole yhtenäisiä ohjeita, miten näyttelyiden suhteen tulisi toimia. Nyt kun asia on noussut esille, kirkkoherrat ottavat siihen kantaa seuraavassa kokouksessaan ja sen jälkeen valmistelussa katsomme asiaan liittyvät juridiset ja taloudelliset vaikutukset. Tämän jälkeen vasta muodostetaan näkemys, joka viedään yhteiselle kirkkoneuvostolle päätettäväksi. Ennen kuin tämä on tehty, toimitaan kuten tähänkin asti.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.