null Kun Miikka Toivolan koti alkoi täyttyä maalauksista, hän tarjosi niitä esille seurakunnan tiloihin: ”Toivon, että valo loistaisi niistä”

Miikka Toivola on viime aikoina maalannut akryyliväreillä, mutta hän piirtää myös lyijykynillä ja tietokoneella.

Miikka Toivola on viime aikoina maalannut akryyliväreillä, mutta hän piirtää myös lyijykynillä ja tietokoneella.

Hyvä elämä

Kun Miikka Toivolan koti alkoi täyttyä maalauksista, hän tarjosi niitä esille seurakunnan tiloihin: ”Toivon, että valo loistaisi niistä”

Miikka Toivolan näyttely on esillä Café Pähkinässä Pähkinärinteessä. Harrastajataiteilijat voivat saada töilleen gallerian seurakunnan tilasta Vantaalla, Espoossa ja Helsingissä.

Sipoossa kasvaneen, nykyisen myyrmäkeläisen Miikka Toivolan, 39, repussa kulkee aina mukana vihko, johon hän luonnostelee lyijykynällä kuvia istuessaan vaikka bussissa tai junassa.

Toivola maalasi ensin vesiväreillä. Sen jälkeen kuvia syntyi pitkän aikaa kynillä ja tietokoneella. Youtubesta Toivola löysi nyt jo edesmenneen amerikkalaisen taidemaalari ja taideopettaja Bob Rossin tv-ohjelmia, joissa hän opettaa maalaamaan öljyväreillä.

Toivolan mukaan Ross ohjaa videoilla niin rauhallisesti ja yksinkertaisesti, että siinä on kenen tahansa helppo pysyä mukana.

– Rossin maalausohjelmia oli mukava ja rentouttava katsella. Sen takia aloinkin niitä seurata. Sitten tuli mieleen, että öljy- tai akryyliväreillä maalaamista olisi kiva kokeilla. Ostin pari maalauspohjaa ja vähän värejä.

– Viimeisenkin arkuuden mursi, kun tajusin, että voin vain mennä kauppaan, ostaa maalauspohjia ja värejä ja alkaa maalata, eikä kukaan estä minua, kertoo Toivola.

Miikka Toivolan tärkeät työskentelyvälineet. Pensseli ei olekaan mikään taiteilijasivellin.

Miikka Toivolan tärkeät työskentelyvälineet. Pensseli ei olekaan mikään taiteilijasivellin.

Maalatessa saa sattua vahinko

Ajan kuluessa Miikka Toivola huomasi maalaamisen olevan hänelle luonteva tapa olla luova. Sen avulla voi ilmaista itseään ja tuoda esiin tunteita.

– Minulle vain tulee sellainen olo, että nyt pitää maalata. Toisinaan taas voi olla pitkiäkin jaksoja, ettei sitä tee yhtään mieli tehdä. Maalatessa annan aika usein sattumalle tilaa. Saa tapahtua vahinko, että johonkin tulee väriä, jota ei pitänyt tulla, ja se saa jäädä siihen.

Jos Toivola on jostain syystä ahdistunut, maalaaminen saattaa helpottaa oloa. Hyvillä fiiliksillä taiteileminen on oma juttunsa.

– Hyvässä olotilassa ei maalaakaan sitä tunnetta, vaan silloin koen sisältäni nousevan esiin jotain syvempää. Toivon, että maalaamani kuvat auttaisivat ihmisiä, että se valo loistaisi niistä.

Ystävä vinkkasi näyttelytilasta

Vuosien varrella Miikka Toivolan kotiin on kerääntynyt paljon valmiita maalauksia. Pari vuotta sitten hänen mielessään kävi, että olisipa mukava saada niitä esille.

Yllättäen samoihin aikoihin Toivolan maalaamisharrastuksesta tietävä ystävä vinkkasi, että Hämeenkylän seurakunnan Café Pähkinään voi tarjota omia töitään näytille. Toivola ei tiennyt paikasta mitään.

– Ystävämme sanoi, että minun kannattaa tarjota töitäni Hämeenkylän kahvilagalleriaan. Katsoin paikan netistä, mutta ilmoittautumisaika näyttelyyn oli juuri mennyt ohi. Meni noin vuosi, ja sama ystävä muistutti minua, että nyt taidenäyttelyasiassa kannattaa olla ajoissa yhteydessä seurakuntaan.

Miikka Toivolan ensimmäinen taidenäyttely Café Pähkinässä on avoinna maaliskuun alkuun asti.

Miikka Toivolan ensimmäinen taidenäyttely Café Pähkinässä on avoinna maaliskuun alkuun asti.

Toivola löysi Hämeenkylän seurakunnan verkkosivuilta ohjeet, miten toimia, jos haluaa saada omia töitään Café Pähkinän taidenäyttelyyn.

– Hakemuksessa piti kertoa itsestä ja siitä, minkälaisia töitä tekee. Mukaan piti liittää kuva kolmesta tekemästään työstä. Lähetin sähköpostin ja jäin odottamaan.

Seuraavaksi Toivola sai pappi Katja-Maaria Kaskiselta viestin, että hänen työnsä on valittu näyttelyyn.

– Olin lähes shokissa siinä kohtaa, että apua, nyt pitää alkaa miettiä, mitkä maalaukset sinne valitsen. Näyttelylle piti keksiä myös nimi, Toivola kertoo.

Hän katseli töitään ja mietti, mikä olisi kantava teema tai mistä ne kaikki jollain tavalla puhuvat. Lopulta näyttelyn nimeksi tuli Valo loistaa pimeydessä.

Näyttelyn nimen keksimisen lisäksi Miikka Toivola sai myös itse ripustaa omia töitään esille.

Näyttelyn nimen keksimisen lisäksi Miikka Toivola sai myös itse ripustaa omia töitään esille.

”Nyt se on tarpeeksi hyvä”

Päivätöissä käyvä Miikka Toivola maalaa yleensä viikonloppuisin, kun myös vaimolla ja lapsilla on omaa tekemistä. Toivola käyttää akryylivärejä ja kunnon pensseliä.

– Haastavaa maalaamisessa on se, kun koettaa saada esiin sellaista, mikä on selvänä kuvana mielessä. Useimmiten työn tekeminen vapautuu siinä vaiheessa, kun päästää vähän irti omista vaatimuksistaan ja luottaa prosessiin.

Kun maalaus on niin sanotusti valmis, Toivola antaa sen vain olla pitkän aikaa ja palaa  sen pariin myöhemmin. Silloin hän näkee, mikä ei toimi. Maalaus voi mennä kokonaan uusiksi tai hän korjailee jotain ja sitten se on valmis – tai että enää siihen ei kannata koskea.

– Hyvin usein on niin, että maalausta voisi pikkusen muuttaa sieltä täältä. Jossain kohtaa pitää vain päättää, että nyt se on tarpeeksi hyvä. Sen olen kymmenen vuoden aikana oppinut.

Helsingin seurakuntien näyttelytiloja ja yhteyshenkilö tai sähköpostiosoite

Huopalahden kirkon aula, Vespertie 12, haaga.srk@evl.fi

Kallion kirkon Kappelisali, Itäinen papinkatu 2, kallio.srk@evl.fi

Kampin kappeli, Simonkatu 7, simo.lemmetyinen@evl.fi

Laajasalon kirkko, Reposalmentie 13, emriikka.salonen@evl.fi

Lauttasaaren kirkon aula ja B-rappu, Myllykallionrinne 1, maria.siikala@evl.fi

Oulunkylän kirkon Galleria Aula, Teinintie 10, ulla.kosonen@evl.fi

Paavalinkirkon aula, Sammatintie 5, sade.kultanen@evl.fi

Pakilan Hyvän Paimenen kirkon aula ja Paimensali, Palosuontie 1, pakila.srk@evl.fi

Roihuvuoren kirkko, Tulisuontie 2, anja.nurminen@evl.fi

Töölön seurakunnan Fokus Mall of Tripla, 5. krs, Pasilan asema-aukio 1 A, markus.lehtimaki@evl.fi

Viikin kirkon Viinitarhurin sali, Agronominkatu 5, petri.jukanen@evl.fi

Espoon seurakuntien näyttelytiloja ja yhteyshenkilö tai sähköpostiosoite

Kauklahden seurakuntakoti, Emil Halmeen tie 1, mari.mathlin@evl.fi

Leppävaaran kirkko, Veräjäkallionkatu 2, leppavaaranseurakunta@evl.f

Olarin kirkko, Rälssitilankuja 1, sanni.laukkanen@evl.fi

Tapiolan kirkko, Kirkkopolku 6, sonja.gronqvist@evl.fi

Vantaan seurakuntien näyttelytiloja ja yhteyshenkilöt

Hakunilan kirkon seurakuntasali, Hakunilantie 48, sari.kokkonen@evl.fi

Hämeenkylän seurakunnan Café Pähkinä, Lammaskuja 2 A, katja-maaria.kaskinen@evl.fi

Rekolan Pyhän Andreaan kirkon aula, Kustaantie 22, mirja.roytio@evl.fi

 

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Kuvataiteilija etsi inspiraatiota Kirkko ja kaupunki -lehden jutuista – Jenny Ojutkankaan teokset kertovat kirkon ja uskonnon rooleista ihmisten elämässä  

Hyvä elämä

Kun koronakevät pakotti Jenny Ojutkankaan pois työhuoneelta, hän vetäytyi kotinsa kellariin. Inspiraatiota töihinsä hän löysi Kirkko ja kaupungin jutuista. Syntyi näyttely ”Hieman epämääräistä touhua”.





Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.