null Jepa Lambertin johtama Sounds of Mercy -gospelkuoro julkaisee ensimmäisen EP-levynsä

Sounds of Mercy -gospelkuoro on saanut harjoittelupaikan Huopalahden kirkon tiloista.

Sounds of Mercy -gospelkuoro on saanut harjoittelupaikan Huopalahden kirkon tiloista.

Ajankohtaista

Jepa Lambertin johtama Sounds of Mercy -gospelkuoro julkaisee ensimmäisen EP-levynsä

Ystäväporukan ideasta syntynyt gospelkuoro on kasvanut 27 laulajan yhteisöksi. EP:n julkaisua juhlistetaan konsertilla Helsingin Vanhassa kirkossa.

Gospelkuorolainen ja puheenjohtaja Ville Anttila, miten Sounds of Mercy -gospelkuoro syntyi ja toimii?

– Ajatus kuoron perustamisesta syntyi keskellä korona-aikaa. Eri kuoroissa tutustunut ystäväporukkamme ei ollut päässyt laulamaan yhdessä pitkään aikaan, joten tapasimme Zoomissa ja aloimme suunnitella oman kuoron perustamista. Sounds of Mercy perustettiin keväällä 2021. Porukkaan kuului silloin 24 henkilöä. Nyt meitä on 27. Kuoroomme kuuluu sekä ammattilaulajaksi opiskelleita että harrastajia.

– Kuoromme on järjestäytynyt yhdistykseksi, jossa kaikki kuorolaiset ovat jäseniä. Meillä on hyvä yhdessä tekemisen meininki. Äänestämme vuosittain hallituksen ja puheenjohtajan. Minut on nyt viisi kertaa valittu yhdistyksemme puheenjohtajaksi.

– Sounds of Mercy -gospelkuoron harjoittelupaikka on Huopalahden kirkon tiloissa. Kuoromme ei ole minkään tietyn kirkkokunnan toimintaa, eikä kanttori johda kuoroamme. Meillä ei myöskään ole kirkon budjettia taustalla, vaan olemme täysin omavaraisia.

Miksi kuoronne nimi on Sounds of Mercy?

– Mietimme kuoron nimeä pitkään, mutta lähdimme siitä, että armo-sanan haluamme siihen. Ajattelimme niin, että olemme 24 ystävää, joilla on kullakin omanlaisensa tarina ja kokemus Jumalan armosta ja huolenpidosta. Kun kuoromme laulaa, välitämme kokemusta eteenpäin yhdessä omilla äänillämme.

Sounds of Mercy -kuoro välittää laulamalla eteenpäin kokemusta armosta ja huolenpidosta.

Sounds of Mercy -kuoro välittää laulamalla eteenpäin kokemusta armosta ja huolenpidosta.

– Oli luontevaa antaa kuorolle englanninkielinen nimi, sillä laulamme pääasiassa englanniksi. Se kuuluu päägenreemme, joka on afroamerikkalaista gospelmusiikkia eli mustaa gospelia. Se soi parhaiten englanniksi. Mutta laulamme myös suomenkielisiä lauluja, joihin tuomme sitä samaa gospelenergiaa.

Miten televisiosta tuttu Jepa Lambert tuli Sounds of Mercy -kuoron johtajaksi?

– Jepa kuuluu ystäväporukkaamme ja tiesimme, että hänellä on muusikon koulutus ja vahvaa kuoronjohtamistaustaa. Tiesimme myös, että hän on ihan mahtava tyyppi. Toivoimme, että Jepa haluaisi olla kuoromme johtaja, ja kun kysyimme sitä, hän vastasi kyllä. Se oli hyvä ajoitus myös Jepalle, sillä hänkin oli kaivannut gospelkuoron iloa ja yhteyttä.

Sounds of Mercy -kuoron puheenjohtaja Ville Anttila sekä kuoronjohtajat Jepa Lambert ja Elina Kyyrö.

Sounds of Mercy -kuoron puheenjohtaja Ville Anttila sekä kuoronjohtajat Jepa Lambert ja Elina Kyyrö.

– Nykyään meillä on kaksi johtajaa. Jepan rinnalla toisena johtajana toimii musiikkipedagogi Elina Kyyrö. Jepa on niin monessa eri projektissa mukana, että on hyvä, että johtajia on kaksi. He pystyvät jakamaan vastuuta ja täydentävät toisiaan.

Laulaako Sounds of Mercy -kuoro vain hengellisiä lauluja?

– Kuoromme pääosassa ovat hengelliset laulut, mutta olemme laulaneet ja laulamme muutakin. Esimerkiksi Musiikkitalolla saimme laulaa yhdysvaltalaisen jazzpianisti Uri Cainen projektissa, jossa laulettiin Bach-Goldberg-variaatioita yhdessä isojen orkestereiden Avantin, Umon ja Fibon kanssa. Olemme olleet myös artistien taustakuorona. Vesterinen Yhtyeineen -yhtye teki syksyllä 2024 Kiljut riemusta -kappaleestaan virallisen Roosa nauha -version, ja kuoromme laulaa siinä taustalla.

– Missä tahansa olemmekin, olemme paikalla gospelkuorona gospelsoundilla. Mukana on aina kuoromme identiteetti, eli ilo ja yhteisöllinen meininki. Olemme tarkkoja siitä, mihin projekteihin lähdemme mukaan. Niiden pitää olla arvojemme mukaisia.

Miksi laulat nimenomaan gospelkuorossa?

– Olen aikoinaan helluntaiseurakunnan toiminnassa löytänyt orastavasti rakkauden tätä lajia kohtaan. Olen saanut olla ylistysryhmässä ja myös johtaa ylistystä. Koen, että gospelin ytimessä on ilosanoma kaikille: armo, ilo ja toivo sekä Jumalan rakkaus ja hyväksyntä.

Ville Anttilan mielestä gospelin ytimessä on ilosanoma, johon kuuluu armo, ilo ja toivo.

Ville Anttilan mielestä gospelin ytimessä on ilosanoma, johon kuuluu armo, ilo ja toivo.

– Jumala ei katso ketään tuomitsevasti, arvostelevasti tai ilkeästi, vaan hän katsoo ihmistä aina lempeydellä ja rakkaudella. Se on saanut minut hyväksymään itseni ja rakastamaan itseäni, mikä antaa paremmat edellytykset myös rakastaa lähimmäisiä. Koska sama rakkaus, joka on minua kohtaan, on kaikkia kohtaan. Jumala ei katso minua tuomitsevasti, enkä myöskään minä tee sitä itselleni tai lähimmäisilleni.

– Laulaminen on minulle intohimo. Gospelkuorossa laulaminen moninkertaistaa kaiken laulamiskokemuksessa. Yksin saatat olla heikko ja hapuileva, mutta kun saat laulaa joukossa sellaista äänivallia, jota yksi ihminen ei voi tehdä, se on palkitsevaa ja antaa turvaa.

Mistä Sounds of Mercy -kuoro sai idean tehdä EP-levyn, jossa yleensä on 4–6 kappaletta?

– Kuoron perustamisesta asti meillä on ollut ajatuksena, että joskus myös julkaisemme musiikkia. Viisivuotinen kuoromme on kerännyt siihen rahaa pikkuhiljaa. Nyt oli EP:n aika. Melodies of Hope -levyllämme on kuusi biisiä, joista kolme on omaa tuotantoa.

– Levyllämme soitetaan ja lauletaan herkästi ja intiimisti. Siinä on vain kuorolaulu ja pianosäestys ja vuorovaikutuksen orgaanisuutta. Pianisteina ovat Marja Ilmoniemi, Jiri Kuronen, Pete Nikkinen ja Lenni-Kalle Taipale.

Jepa Lambert on tullut monelle tutuksi Elämäni biisi -ohjelman laulajana.

Jepa Lambert on tullut monelle tutuksi Elämäni biisi -ohjelman laulajana.

– EP:n ensimmäisenä biisinä soi kuoron biisintekoryhmän tekemä Sounds of Mercy, joka kertoo kuoromme identiteetin. EP:llä on myös ylistyslaulu, Goodness of God, jonka esitimme televisiossa vuonna 2024 Elämäni biisi -ohjelmassa. Solisteina olivat Diandra ja Jepa.

Minkälaisia tulevaisuudensuunnitelmia Sounds of Mercy -kuorolla on?

– Me jatkamme oman juttumme tekemistä. Elokuussa meidät nähdään taas Glow Festival -tapahtumassa Tampereella. Siellä olemme osa pääesiintyjäkaartia. Musiikilliseksi kokoonpanoksi festareille tulee Times Square Churchin muusikoita Yhdysvalloista, ja teemme yhteisen musiikkielämyksen.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.