Uusi tuomaanristi leikataan koivuvanerista laserilla. Sen on suunnitellut muotoilija Hermanni Vuorisalo.
Joulukoristeena tunnettu tuomaanristi oli alun perin suojelumerkki, jolla torjuttiin onnettomuuksia
Jouluinen tuomaanristi valmistettiin aiemmin käsityönä vuolemalla.
Tuomaanristi on ollut alun perin suojelumerkki.
– Sillä on torjuttu erilaisia onnettomuuksia, kuten tulipaloja ja karjan sairauksia, kertoo symbolitutkija Liisa Väisänen.
Näitä ristejä on kaiverrettu ja maalattu tervalla tai verellä riihen ja navetan ovenpieliin. Tällaisia ristejä on tavattu myös Baltian maissa sekä inkerinsuomalaisilla. Myös kelteillä on ollut käytössään vastaavia ristejä.
Kristinuskon leviämisen myötä paikalliset uskomukset ja symbolit sulautettiin sen osaksi. Näin kävi myös onnettomuuksien torjuntaan käytetylle suojelumerkille, ja siitä tuli tuomaanristi.
Suojelumerkkejä on käytetty eniten talvi- ja kevätpäivänseisauksina
Tuomaanristi on nimetty apostoli Tuomaan mukaan. Tuomaan päivää vietetään 21. joulukuuta. Talvipäivänseisaus osuu usein samalle päivälle.
Kaikissa kulttuureissa suojelumerkkejä on käytetty eniten juuri päivinä, jolloin pimeä tai valoisa aika on pisimmillään.
– Talvipäivänseisaus on vuoden pimein päivä, ja siihen on liittynyt ahdistavia ajatuksia: entä, jos aurinko ei muuttaisikaan suuntaansa ja maailma jäisi ikuisesti kuoleman pimeyden alle, Liisa Väisänen kertoo.
Kristillisessä perinteessä Tuomaan päivään on liittynyt monia sanontoja, kuten ”Tuomas-kulta joulun tuopi” ja ”Tuomaasta housut naulaan ja alkaa joulurauha”.
Laserilla leikattu tuomaanristi on aiempaa mallia symmetrisempi
Joulukoristeena käytetyn lastusta vuollun tuomaanristin esikuva on niin kutsuttu Korppoon risti, joka levisi koko maahan 1920–1930-luvuilla. Tuomaanristit on perinteisesti vuoltu käsin.
Nykyään perinteisten tuomaanristien tekijöitä on vaikea löytää, joten pari vuotta sitten Taito Varsinais-Suomi -yhdistys pyysi muotoilija Hermanni Vuorisaloa päivittämään tuomaanristin tähän päivään. Hän suunnitteli tuomaanristin, joka on leikattu laserilla kotimaisesta koivuvanerista.
– Koetin suunnittelijana kunnioittaa perinteistä tuomaanristiä piilottelematta uutta tekotapaa.
Uusi tuomaanristi on hieman perinteistä symmetrisempi.
– Koska tuomaanristi tehtiin aiemmin käsityönä, jokainen risti oli tekijänsä näköinen. Nyt kun malli on tehty tietokoneella, estetiikka on tasaisempi, Vuorisalo sanoo.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
Symbolitutkija Liisa Väisänen avaa jouluperinteiden taustoja – lahjapaketin nauhoillakin voi viestiä monia asioita
Hyvä elämäIkiaikaiset perinteet jouluruokineen ja -koristeluineen kuuluvat vahvasti Liisa Väisäsen perhejouluihin.