Kansanmuusikko Pekko Käppi ja Jyrki 69 eli Jyrki Linnankivi aloittavat Wirsiä-kirkkokiertueen 4. lokakuuta. He esiintyvät myös Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla.
Jyrki 69 löysi uudelleen virsien voiman ja valmistautuu kirkkokiertueelle Pekko Käpin kanssa – ”Kun lähdet veisaamaan, virret alkavat puhua sinulle”
The 69 Eyesin solisti ja kansanmuusikko konsertoivat kymmenessä kirkossa eri puolilla Suomea. Virsilevylle valikoitui virsikirjan ”parhaita paloja”.
Kun The 69 Eyesin solistina tunnetuksi tullut Jyrki 69 eli Jyrki Linnankivi puhuu hänen ja kansanmuusikko Pekko Käpin pian alkavasta virsikiertueesta ja Wirsiä-levystä, hän mainitsee pariinkin kertaan johdatuksen. Sitä on tuntunut olevan matkassa, sillä niin luontevasti kaikki on järjestynyt ideasta toteutukseen.
Kaksikon Wirsiä-levy ilmestyy 2. lokakuuta ja 4. lokakuuta he aloittavat kymmenen kirkkokonsertin sarjan. Linnankivi luonnehtii tunnelmiaan juhlallisiksi.
– Tässä rockmuusikko ja Suomen tunnetuin kansanmuusikko yhdistävät voimansa virsien parissa. Ei tällaista ole ennen ollut. Valmistautumiseen on kuulunut veisaamista ja treenausta. Kiertueen ohjelmistossa on myös virsiä, joita emme ole levyttäneet ja myös meidän kummankin omaa musiikkia, Linnankivi paljastaa.
Linnankivi on innoissaan paitsi virsistä myös siitä, että hän voi näin olla osaltaan tuomassa ihmisiä kirkkoon. Hyvin todennäköisesti konsertteihin tulee sellaisiakin ihmisiä, jotka eivät ole avanneet kirkon ovea pitkään aikaan.
– Tässä annetaan ihmisille uusia kokemuksia, ja kirkkotilathan ovat hienoja. Toivon, että ihmiset saavat tässä monta asiaa ja virret puhuttelevat.
Oman sukupolven tutut virret
Rockmuusikon ja kansanmuusikon yhteistyöprojekti syntyi Jyrki Linnankiven aloitteesta. Hän oli pohtinut virsien esittämistä ja sovittamista Raskasta joulua -tyyliin, mutta kun hän näki Käpin esiintyvän jouhikkoineen Robert Plantin lämmittelijänä Finlandia-talossa, syntyi ihan uusi idea. Tuolla tyylillähän virsiä pitäisi esittää, askeettisesti.
Linnankivi otti yhteyttä Käppiin, joka ensin yllättyi ja sitten innostui. Johdatusta tuntui olevan se, että Käppi osoittautui virsien ystäväksi ja tuntijaksi ja heidän äänensä sopivat hyvin yhteen.
– Pekko tekee tohtorinväitöskirjaa musiikkitieteestä ja on oikeastaan virsien fani. Hän on myös tutkinut niitä. Virsien tekstithän ovat ensimmäistä suomalaista lyriikkaa. Varmasti hän jakaa kiertueella myös virsihistoriaa kappaleitten välissä.
Ei näissä tilaisuuksissa tuputeta mitään, mutta ei mitään vesitetäkään.
Johdatusta on tuntunut olevan myös siinä, kuinka innostuneesti kaikki ovat suhtautuneet ajatukseen virsilevystä ja -kiertuuesta. Ensimmäisestä yhteydenotosta ei mennyt kauaa siihen, kun kaksikko oli jo Totuuden hengen kimpussa. Se oli ensimmäinen virsi, jota kaksikko alkoi harjoitella. Sen levytys julkistettiin jo viime keväänä.
Levylle päätyi lopulta kahdeksan virttä, kuten kaiken kansan tuntemat Suvivirsi, Ystävä sä lapsien ja Maa on niin kaunis sekä hieman vähemmän tunnettu virsi 550 Oi Kristus kirkas aamunkoi, joka oli mukana jo vuonna 1583 ilmestyneessä Suomen ensimmäisessä virsikirjassa.
– Virsien valikoiminen lähti sellaisesta ”minulla olisi nämä pari suosikkia, mitäs mieltä sinä olet” -keskustelusta. Lopputulos oli eräänlainen virsien best of, ja tässä viittaan erityisesti omaan sukupolveeni, että olisi tuttuja säveliä ja sanoja.
Virsien lisäksi levyllä on piispa Teemu Laajasalon valikoimia Raamatun kohtia, jotka Linnankivi lukee ja joiden taustalla kuullaan Käpin soittoa. Levyllä kuullaan myös Malmin seurakunnan Popparit-lapsikuoroa.
Jyrki Linnankivi näki Pekko Käpin esiintyvän Finlandia-talossa ja sai idean virsien esittämisestä yhdessä. Käppi osoittautui virsien tuntijaksi ja suorastaan faniksi.
Virret ovat terveellisiä
Jyrki Linnankivi on puhunut julkisuudessa siitä, kuinka kirkko ja sen tekemä lapsi- ja nuorisotyö olivat vahvasti mukana hänen lapsuudessaan ja nuoruudessaan. 1960-luvun lopulla syntynyt muusikko kokee, että silloin elettiin vielä vahvasti yhtenäiskulttuurissa, johon kuuluivat myös virret.
Viime vuosien teologian opintojen ja niihin liittyvien työharjoitteluiden myötä Linnankivi kertoo löytäneensä virret uudestaan.
– Olen kokenut taas sen, kuinka hienoja ja rakkaita virret ovat minulle. Ne ovat kuin rukouksia. Kun lähdet veisaamaan, virret alkavat puhua sinulle.
Teologian opintoihin kuuluvissa työharjoitteluissaan Linnankivi on saanut todistaa virsien voimaa. Esimerkiksi hoivakotien hartaushetkissä asukkaat ja hoitajat ovat saattaneet laulaa yhdessä ja puhumaton vanhus yhtyä lauluun. Virret ovat antaneet suomalaisille voimaa läpi historian ja auttaneet selviytymään.
– Virret ovat terveellisiä. Niiden laulamista voi suositella kaikille. Se tekee hyvää keuhkojen ja aivojen verenkierrolle. Jos haluaa käyttää nykytermejä, niin niiden laulaminen on myös mindfullnessia, Linnankivi sanoo.
Omassa virressä kuuluisivat vuodenajat
Jokakeväisessä Suvivirsi-keskustelussa yksi kysymys on ollut se, onko virsien laulaminen vain laulamista vai onko se myös uskonnonharjoittamista. Entä mitä Jyrki Linnankivi ajattelee: onko virsien esittäminen kirkossa esiintymistä siinä missä muutkin keikat vai onko se myös uskonnon harjoittamista?
– Se varmaan riippuu esittäjästä. Joka tapauksessa jokainen voi kuunnella virsiä omalla tavallaan. Ei näissä tilaisuuksissa tuputeta mitään, mutta ei mitään vesitetäkään. Jeesus mainitaan monta kertaa, ja Jeesus on myös läsnä, joten kannattaa olla varovainen. Ties vaikka tulisi viereen istumaan.
Jos Linnankivi tekisi itse virren, se saisi inspiraationsa Suomen luonnosta.
– Se olisi varmaan sellainen nykyaikainen rukous. Siinä lähdettäisiin minulle tärkeistä asioista, ja siitä millainen maa tämä Suomi on. Virressä olisivat läsnä meidän vuodenaikamme, ja se pitäisi sisällään suomalaista luontokuvausta. Siinä ylistettäisiin Suomea, ja myös Jeesus kulkisi täällä.
Kolme konserttia myös pääkaupunkiseudulla
Jyrki 69 ja Pekko Käpin Wirsiä-levy ilmestyy 2.10. Wirsiä-kirkkokonserttikiertue alkaa Hyvinkään kirkosta 4.10. Pääkaupukiseudun konsertit ovat 9.10. Mikael Agricolan kirkossa, 20.10. Tapiolan kirkossa ja 3.11. Vantaan Pyhän Laurin kirkossa. Liput lippu.fi.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
Karaokemessussa laulettiin Ozzy Osbournea ja Katri Helenaa – jatkoilla tanssittiin alttarin edessä
HengellisyysJumalan Henki täyttää karaokebaarin ja kappelin, pappi Hannu Varkki sanoi helluntaisaarnassaan Hyvän toivon kappelissa Helsingissä.