null Lapsiperheiden kestosuosikki jatkaa vuodesta toiseen – jouluaskarteluillat innostavat käsillä tekemiseen

– Jouluaskarteluilloissa perheet voivat virittäytyä joulun tunnelmaan, sanoo Hanna Suhonen.

– Jouluaskarteluilloissa perheet voivat virittäytyä joulun tunnelmaan, sanoo Hanna Suhonen.

Ajankohtaista Hyvä elämä

Lapsiperheiden kestosuosikki jatkaa vuodesta toiseen – jouluaskarteluillat innostavat käsillä tekemiseen

Perhe voi virittäytyä joulun tunnelmaan askartelemalla yhdessä.

Perheille on järjestetty Tikkurilan seurakunnassa jouluaskarteluja niin kauan kuin lastenohjaajat muistavat – ainakin 15 vuotta.

Tämän varhaiskasvatuksen ohjaaja Hanna Suhonen sai kuulla seurakunnassa pitkään olleilta työntekijöiltä. Suhonen on työskennellyt Tikkurilan seurakunnassa kohta vuoden.

– Työkaverini sanovat, että perheiden jouluaskartelu on ‘kestohitti’. Vuodesta toiseen jouluaskartelut vetävät väkeä mukaan ja siitä tykätään.

Lapsiperheiden kaksituntisiin jouluaskarteluiltoihin voi tulla ja niistä voi lähteä oman aikataulun mukaan. Illat ovat maksuttomia. Perhe voi virittäytyä yhdessä joulun tunnelmaan käsillä tekemisen kautta.

– Jouluaskarteluiltoihin odotetaan lapsia vauvasta pieneen koululaiseen. Meillä voi tehdä oman ikätason askarteluja. Työntekijöitä on paikalla auttelemassa, juttelemassa ja ohjaamassa.

Perheet voivat saada jouluaskarteluilloista kotiin inspiraatiota.

– Kun käy meillä ensin askartelemassa, niin usein lapset innostuvat siitä, ja sitten voi jatkaa askartelua kotona. Illassa voi myös tutustua materiaaleihin ja saada niistä ideoita.

Millä tavalla pienen lapsen kanssa askarrellaan?

– Aikuinen on lapsen vierellä kannustamassa ja ohjaamassa. Kun lapsi askartelee, tärkeintä on, että lapsi saa tehdä itse. Lapsi tekee sillä tavalla, mikä on hänelle sopivaa.

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Jouluradio avaa kanavansa 1. marraskuuta – ”Vähän kuin ystävä, jota tavataan kerran vuodessa aina jouluna”

Ajankohtaista

Jouluradio keskittyy nyt perinteisiin joululauluihin ja kuulijoiden toivekappaleisiin. Viime kaudella se oli erityisesti 25–54-vuotiaiden naisten suosikki.




Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.