null Tomas Ray valittiin Vantaan ruotsinkielisen seurakunnan uudeksi kirkkoherraksi

Tomas Ray on Vanda svenska församlingin uusi kirkkoherra ja aloittaa työt Vantaalla syksyllä. Hänet kuvattiin Tikkurilassa.

Tomas Ray on Vanda svenska församlingin uusi kirkkoherra ja aloittaa työt Vantaalla syksyllä. Hänet kuvattiin Tikkurilassa.

Ajankohtaista

Tomas Ray valittiin Vantaan ruotsinkielisen seurakunnan uudeksi kirkkoherraksi

Tarkoitus on, että Espoon ruotsinkielisestä seurakunnasta Vantaalle siirtyvä Ray aloittaa uudessa työssä syyskuussa.

Tomas Ray on valittu Vantaan ruotsinkielisen seurakunnan Vanda svenska församlingin uudeksi kirkkoherraksi. Hän siirtyy tehtävään Espoon ruotsinkielisestä seurakunnasta.

– Olen iloinen siitä, että minut on valittu, ja odotan innolla, että pääsen aloittamaan työt Vanda svenskassa. Toivon, että työyhteisössä on hyvä tiimihenki eikä suurempia ristiriitoja. Olen työskennellyt sekä suurissa että pienissä seurakunnissa ja huomannut viihtyväni paremmin pienemmissä seurakunnissa, Tomas Ray kertoo Vantaan seurakuntayhtymän tiedotteessa.

Ray on vihitty papiksi vuonna 1997 ja hän on koulutukseltaan teologian tohtori. Hänellä on lähes 30 vuoden kokemus kirkollisista tehtävistä vs. kirkkoherrana, hiippakuntasihteerinä, kappalaisena ja seurakuntapastorina ruotsinkielisissä seurakunnissa Helsingissä ja muualla Uudellamaalla. Hän on myös toiminut yliopistonlehtorina Åbo Akademissa. 

Rayn valitsi virkaan Vantaan ruotsinkielisen seurakunnan seurakuntaneuvosto torstaina 28. toukokuuta. Seurakuntaneuvosto päätti maaliskuussa, että uusi kirkkoherra valittaisiin välillisellä vaalilla eli uuden kirkkoherran valitsisivat luottamushenkilöt. Porvoon tuomiokapituli päätyi kuitenkin suoraan valiin, jossa seurakuntalaiset saavat valita kirkkoherran. Kun hakijoita ei ollut kuin yksi, tuomiokapituli ohjeisti seurakuntaneuvostoa joko valitsemaan Rayn tai julistamaan viran uudestaan avoimeksi.

Viranhoitomääräyksen uudelle kirkkoherralle antaa Porvoon hiippakunnan tuomiokapituli elokuun kokouksessaan. Uusi kirkkoherra asetetaan virkaansa virkaanasettamismessussa, jonka ajankohta ilmoitetaan myöhemmin. Tarkoitus on, että Ray aloittaa työnsä syyskuun alussa. 

Kirkkoherran virka Vantaan ruotsinkielisessä seurakunnassa tuli avoimeksi, kun nykyinen kirkkoherra Kristian Willis ilmoitti eroavansa virastaan ​​virkavapaansa päättyessä 6. kesäkuuta. Vs. kirkkoherrana elokuun loppuun asti toimii Daniel Nyberg.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.