null Vantaan seurakunnat myönsivät 50 000 euroa Gazaan ja Ukrainaan

Nainen pesi astioita käsin Gazan kaupungissa 10. joulukuuta 2025 rankkasateiden jälkeen.

Nainen pesi astioita käsin Gazan kaupungissa 10. joulukuuta 2025 rankkasateiden jälkeen.

Ajankohtaista

Vantaan seurakunnat myönsivät 50 000 euroa Gazaan ja Ukrainaan

30 000 euroa ohjataan Ukrainaan Kirkon Ulkomaanavun kautta ja 20 000 euroa Gazan siviilien tukemiseen Suomen Lähetysseuran kautta.

Keskiviikkona 10. joulukuuta kokoontunut Vantaan yhteinen kirkkoneuvosto päätti myöntää 30 000 euroa Ukrainan sodan uhrien auttamiseen ja 20 000 euroa Gazan siviilien tukemiseen.

Kirkon Ulkomaanapu kunnostaa sodasta kärsineitä kouluja ja varustelee koulujen pommisuojia, kouluttaa opettajia ja koulupsykologeja sekä toimittaa kouluihin ja päiväkoteihin muun muassa opiskelutarvikkeita, urheiluvälineitä ja generaattoreita.

Suomen Lähetysseura jatkaa siviilien tukemista Gazassa. Katastrofirahaston varoja käytetään esimerkiksi ruoka-apuun ja hygieniatarvikkeisiin. Lähetysseuran tuella toimitetaan avustustarvikkeita terveysklinikoiden ja sairaaloiden käyttöön. Samalla pyritään turvaamaan puhtaan veden ja sähkön saatavuus terveydenhuoltoyksiköissä. Avun toimittavat perille Lähetysseuran yhteistyökumppanit ACT-allianssin koordinoimassa Gazan humanitaarisessa ohjelmassa.

Vantaan seurakuntayhtymän vuoden 2025 talousarvioissa on käytettävissä varoja ulkomaiseen katastrofiapuun. Kansainvälisen kriisiavun toimintaperiaatteiden mukaisesti avustusmäärärahan tavoitteena on tarjota nopeaa ja vaikuttavaa tukea äkillisiin, ennalta arvaamattomiin katastrofeihin ja humanitaarisiin kriiseihin. Avun kohteena ovat erityisesti alueet ja ihmisryhmät, jotka kärsivät luonnonkatastrofeista, aseellisista konflikteista, pakolaisuudesta tai muista vakavista humanitaarisista hätätilanteista.

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Helsingin seurakuntayhtymä antaa 60 000 euroa sota-alueiden siviiliuhrien auttamiseen 

Ajankohtaista

Helsingin seurakuntayhtymän kirkkoneuvosto päätti myöntää 30 000 euroa Gazan sodan uhreille ja 30 000 euroa koulutuksen tukemiseen Ukrainassa.




Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.