Ella Hirvenkarilla ja Ella Jokilehdolla on lähes 20 vuoden kokemus partiolaisuudesta. He toimivat yhdessä heinäkuussa järjestettävän Väiski-leirin johtajina.
”Partiossa oppii etenkin silloin, kun saa astua hieman liian suuriin saappaisiin” – Espoon ja Kauniaisten partiolaiset suuntaavat Väiski-leirille
Leirinjohtajat Ella Hirvenkari ja Ella Jokilehto odottavat innolla 16.7. alkavaa alueellista suurleiriä, jonne osallistuu yli 1700 lasta ja nuorta.
Heinäkuussa yli 1 700 Espoon ja Kauniaisten lippukuntiin kuuluvaa partiolaista pakkaa makuupussin, makuualustan, ruokailuvälineet, yöpymisvälineet ja vaihtovaatteet rinkkaan ja suuntaa yhteiskyydillä Sauvoon Varsinais-Suomeen kohti Väiskiä. Väiski on alueellinen suurleiri, joka järjestetään säännöllisin väliajoin, edellisen kerran 12 vuotta sitten.
Leirinjohtajina toimivat Ella Hirvenkari ja Ella Jokilehto odottavat innoissaan leirin alkamista. He aloittivat leirin suunnittelun syksyllä 2024 ensin kahdestaan ja sen jälkeen perustetun leiritoimikunnan kanssa. Molemmilla on partiotaustaa lähes 20 vuoden ajalta ja kokemusta isojen leirien järjestämisestä, mutta Väiskin johtajuus on molemmille ensimmäinen. Hirvenkari on aiemmin osallistunut kahdelle Väiskille ja Jokilehto yhdelle.
– Vuosien mittaan olen kasvanut tosi vahvasti kiinni partiokulttuuriin. Partiossa oppii tekemällä, ja monet vastuutehtävät ovat kehittäneet minua paljon. Näistä taidoista on hyötyä työelämässä ja kaikessa muussakin, Jokilehto sanoo.
– Olen samaa mieltä. Partiossa oppii etenkin silloin, kun saa astua hieman liian suuriin saappaisiin ja toimia erilaisten ihmisten kanssa, Hirvenkari sanoo.
Hyvää fiilistä, uuden oppimista ja yhteisöllisyyttä
Ella Hirvenkarin ja Ella Jokilehdon tärkeä tavoite on se, että Väiski-leirillä on hyvä fiilis. He ovat ylpeitä leirille suunnitellusta ohjelmasta, joka on heidän mukaansa innostavaa. Tunnelman lisäksi yhtä tärkeää on uuden oppiminen ja yhteisöllisyys.
Johtajakaksikko kertoo, että leiri toteutuu suunnitelmien mukaan, on sää mikä tahansa. Ykköstoive on aurinkoinen tai puolipilvinen sää.
Hirvenkari ja Jokilehto ovat iloisia siitä, että leiritoimikunnan jäsenet ja muut Väiskin tekijät tulevat innokkaina kokouksiin ja kertovat, mitä kaikkea ovat suunnitelleet. Leirinjohtajat uskovat, että tekemisen meininki, rohkeus ja into välittyvät osallistujille.
– Espoolainen ja kauniaislainen partiotoiminta on ihan spesiaalia ja erityisellä tavalla yhteisöllistä. Se näkyy esimerkiksi siinä, että Väiskin suunnittelusta vastaavien kokoukset ovat lähtökohtaisesti kohtaamisia saman pöydän ääressä. Teemme asiat huolellisesti mutta emme ryppyotsaisesti, Jokilehto sanoo.
Väiski-partioleirillä jotkut pääsevät ensimmäistä kertaa kokeilemaan trangian sytyttämistä. Leirinjohtajille ulkoilmaelämä, trangian käyttäminen ja eväiden syöminen metsässä ovat tuttua.
Väiskin leiripäivät koostuvat erilaisista aktiviteeteista eri kokoisissa ryhmissä ja vapaa-ajasta. Ensimmäisenä tehtävänä lippukunnilla on pystyttää isot teltat niille varatulle alueelle ja rakentaa telineet rinkoille. Kaikille 15 vuotta täyttäneille on etukäteen jaettu omat pestit eli tehtävät, joita he suorittavat paikan päällä. Ne voivat olla esimerkiksi ruuan jakamista tai jonkin ohjelmapisteen hoitamista.
Kun ollaan uudenlaisessa paikassa ja ympärillä on iso yhteisö, arkisetkin asiat tuntuvat erilaisilta kuin kotona.
Tehtävien lisäksi partiolaisille jää aikaa muuhunkin. Jokaisen pestissä toimivan nuoren tai aikuisen päivään kuuluu kahdeksan tuntia pestiä, kahdeksan tuntia vapaata ja kahdeksan tuntia nukkumista. Lisäksi heillä on leirin aikana yksi vapaapäivä.
– Jo se, että ollaan monta päivää metsässä, on iso muutos normaaliin arkeen. Kun ollaan uudenlaisessa paikassa ja ympärillä on iso yhteisö, arkisetkin asiat tuntuvat erilaisilta kuin kotona, Ella Jokilehto sanoo.
– Esimerkiksi elämäni ensimmäisellä partioleirillä, joka oli Väiski, opin pesemään käsin astioita. Se oli minulle uusi kokemus, koska kotona astiat laitettiin tiskikoneeseen. Muutenkin se leiri teki minuun lähtemättömän vaikutuksen.
Kevään aikana partiolaiset ovat valmistautuneet lähtöön tekemällä yhdessä erilaisia Väiski-haasteita, esimerkiksi käyneet eri luontokohteissa, tehneet laavuretken tai vierailleet toisen lippukunnan kololla.
Leireillä etenkin pienet osallistujat saavat ensimmäisiä kokemuksia partioelämästä. Seitsemänvuotiaille partiolaisille voi olla uutta käyttää trangiaa tai sytyttää tulitikku. Jollekin voi olla ensimmäinen kokemus nukkua teltassa poissa kotoa ja ilman vanhempia.
Ella Hirvenkari ja Ella Jokilehto aloittivat Väiski-leirin suunnittelun syksyllä 2024 ensin kahdestaan ja sen jälkeen perustetun leiritoimikunnan kanssa. Molemmilla on kokemusta isojen leirien järjestämisestä, mutta Väiskin johtajuus on heille ensimmäinen.
Leirillä asutaan partiokavereiden kanssa savuissa
Väiskillä voi yllättää hetkellinen koti-ikävä, mutta siihenkin on varauduttu. Osallistujat asuvat savuissa eli muutaman lippukunnan yhteisellä leirialueella, joissa on tuttuja partiokavereita ja turvallisia aikuisia. Paikalla on myös seurakunnan työntekijöitä. Aikuisille voi mennä puhumaan pahasta olosta, ja heillä on toimiviksi koettuja keinoja koti-ikävän lievittämiseen.
– Olemme linjanneet, että ne, jotka eivät toimi pesteissä eli alle 15-vuotiaat, eivät tarvitse leirillä puhelinta. Leiriltä kyllä löytyy puhelimia, jos kotiväkeen on saatava yhteys, ja tarvittaessa sieltä pääsee kotiin, Ella Hirvenkari sanoo.
Ruokailu on olennainen osa leirikokemusta. Väiskillä tarjotaan päivittäin aamupala, lounas, päivällinen ja iltapala. Puolivalmisteina toimitetut ruuat valmistetaan kenttäkeittiöissä. Yhtenä päivänä partiolaiset pääsevät myös itse laittamaan ruokaa. Alueelta löytyy myös kioski ja kahvila.
– Leirikokemus muodostuu monista asioista, joista yksi on leiriherkut. Kun kotoa tuodut herkut on syöty ja partiolaisella on vielä viisi euroa, hän voi laskea, moneenko kioskireissuun ne riittävät, Jokilehto sanoo.
Mikä on Väiski-leiri?
Väiski on espoolaisten ja kauniaislaisten partiolippukuntien aluejärjestön Espoon partiotuki ry:n järjestämä alueleiri. Se toteutetaan nyt 12. kerran. Ensimmäinen Väiski-kesäleiri järjestettiin vuonna 1973 Lappohjassa, ja sille osallistui noin 400 partiolaista.
Väiski järjestetään nykyisin joka kuudes vuosi, mutta koronapandemian takia edellinen leiri oli Skutvikenissä 12 vuotta sitten.
Väiski pidetään heinäkuussa Sauvossa nuorisokeskus Ahtelassa ja se kokoaa yhteen yli 1 700 osallistujaa. Pitkä leiri isommille on 16.–23.7. ja lyhyempi nuoremmille on 17.–20.7. Lisäksi on rakennus- ja purkuleirit.
Suurin osa osallistujista on 7–25-vuotiaita. Eniten on Sudenpentuja (7–10 v.), Seikkailijoita (10–12 v.) ja Tarpojia (12–15 v.)
Leirin talousarvio on noin 0,5 miljoonaa euroa. Yhden palkatun työntekijän lisäksi leirin suunnittelusta ja toteuttamisesta vastaa iso joukko vapaaehtoisia. Leirillä 15 vuotta täyttäneet osallistujat suorittavat pestejä eli erilaisia työvuoroja.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
”Älkää epäilkö omia kykyjänne, vaan antakaa mennä täysillä” – Jasper Kurjenniemi, 24, kasvoi sudenpennusta kansainväliseksi partiolaisvaikuttajaksi
Hyvä elämäPartiossa oppii elinikäisiä käytännön taitoja, arvoja sekä kunnianhimoa, jotka ovat eduksi kansainvälisessä urapolussa. Pitkän linjan partiolainen Jasper Kurjenniemi on ehdolla partioliikkeen maailmanjärjestön Euroopan komiteaan.