null Herätysliikejohtajat kannanotossaan: Piispat ylittivät toimivaltansa antamalla pastoraalisen ohjeen samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä

Piispat antoivat 3. kesäkuuta pastoraalisen ohjeen, joka liittyi samaa sukupuolta olevien kirkolliseen vihkimiseen.

Piispat antoivat 3. kesäkuuta pastoraalisen ohjeen, joka liittyi samaa sukupuolta olevien kirkolliseen vihkimiseen.

Ajankohtaista

Herätysliikejohtajat kannanotossaan: Piispat ylittivät toimivaltansa antamalla pastoraalisen ohjeen samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä

Herätysliikejohtajien mielestä on väärin, että samaa sukupuolta olevien vihkimisen annetaan ymmärtää olevan hyväksyttyä, kun kirkolliskokous ei ole muuttanut avioliittokäsitystä.

Joukko suomalaisia herätysliikejohtajia on julkaissut kannanoton, jonka mukaan piispainkokous ylitti toimivaltansa ja toimi vastoin kirkkojärjestystä, kirkolliskokouksen päätöksiä ja Raamattua antamalla pastoraalisen ohjeen samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä.

Kannanoton 28 allekirjoittajaa edustavat muun muassa Kansanlähetystä, Lähetysyhdistys Kylväjää, Suomen Luterilaista Evankeliumiyhdistystä (Sley), Suomen teologista instituuttia, rukoilevaisia, esikoislestadiolaisia ja rauhansanalaisia. Kannanoton ja allekirjoittaneiden nimilistan kokonaisuudessaan voi lukea esimerkiksi Kansanlähetyksen verkkosivuilta.

Kannanoton mukaan väite siitä, että kirkko ei olisi tehnyt päätöstä samaa sukupuolta olevien vihkimisestä on harhaanjohtava, sillä kirkolliskokous on useamman kerran päättänyt, ettei avioliittokäsitystä muuteta. ”Kirkolla on voimassa oleva käsitys avioliitosta, jonka mukaan avioliitto on vain miehen ja naisen välinen. Tämä kanta on ilmaistu selkeästi muun muassa kirkolliskokouksen hyväksymässä kristinopissa, johon esimerkiksi rippikouluopetuksen on kirkkojärjestyksen mukaan perustuttava”, kannanotossa sanotaan.

Lopuksi tekstissä todetaan, ettei piispojen antamaa ohjetta tule noudattaa, jos se on vastoin Jumalan sanaa.

Piispainkokous antoi 3. kesäkuuta tuomiokapituleille pastoraalisen ohjeen avioliittoon vihkimistä tai siunaamista pyytävien samaa sukupuolta olevien parien kohtaamisesta seurakuntatyössä. Aloitteen ohjeen antamisesta oli tehnyt arkkipiispa Tapio Luoma.

Toukokuussa kokoontunut kirkolliskokous ei hyväksynyt piispainkokouksen sille tekemää esitystä kahdesta rinnakkaisesta avioliittokäsityksestä, sillä asia ei saanut tuekseen määräenemmistöä. Asian käsittelyn aikana tehtyä aloitetta piispojen pastoraalisen ohjeen laatimisesta kannatti yli puolet kirkolliskokousedustajista.

Jaa tämä artikkeli:

Toimitus suosittelee

Piispainkokous antoi ohjeen samaa sukupuolta olevien parien vihkimiseen

Ajankohtaista

Ohje käytännössä vahvistaa vallitsevan tilanteen, jossa osa papeista on vihkinyt samaa sukupuolta olevia pareja ja monet seurakunnat ovat avanneet sateenkaariparien kirkkohäille tilansa.



Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.