Jouluihminen Rebekka Holi laulaa joulusta kauppakeskus Triplassa – striimikonsertti näkyy Jouluradion somekanavilla Australiassa asti
Hämärän hyssyttely, jouluevankeliumi, tuoksut, muistot ja sadut kuuluvat laulaja Rebekka Holin jouluun.
Laulaja ja lauluntekijä Rebekka Holi sanoo olevansa jouluihminen, ehdottomasti! Tänä vuonna hän on uppoutunut jouluun tavallistakin syvemmälle Jouluradion tehtävien myötä: Holi on toiminut joululaulukilpailun tuomaristossa, ja hän esiintyy myös Jouluradion striimikonsertin artistina kauppakeskus Triplassa Helsingissä.
– Joulu on aina ollut minulle helposti lähestyttävä, sellainen juhla, josta voin pitää. Joulu merkitsee minulle hämärän hyssyttelyä, tuoksuja ja mielikuvien maailmaa. Hämärässä pilkahteleva valo on ollut miellyttävä verrattuna räiskyviin ja kirkkaisiin juhliin, Holi kuvailee.
– Jouluun liittyy niin paljon tarinoita. Raamatun kertomukset, jouluevankeliumi, muistot ja sadut tuovat syvyyttä juhlaan.
Striimikonsertissa Holi laulaa kaksi omaa joululauluaan. Hän sävelsi ja sanoitti ne viime jouluna osana musiikin tekemisen ja tuottamisen opintojaan ammattikorkeakoulussa.
– Toinen laulu kuvaa sitä, mitä paimenille tapahtui jouluyönä. Olen kuvitellut, miten paimenet ovat könynneet kedolta vähän väsyneinä talliin seimen äärelle.
Lisäksi Rebekka Holi aikoo laulaa useita lempijoululaulujaan, jotka ovat vanhoja ja klassiseen musiikkiin kallellaan. Esimerkiksi Tuo armon valkokyyhky on ranskalainen sävelmä keskiajalta Hugo Jalkasen sanoin, ja harvemmin kuultu Joulupukki kolkuttaa on Sibeliuksen ja Topeliuksen yhteistyötä.
Joulua Holi aikoo viettää kaupungissa.
– Joulu on siellä, missä on perheenjäseniä ja läheisiä. Se on myös iso syy siihen, miksi pidän joulusta, silloin ollaan rakkaiden ihmisten kanssa rauhassa.
Mitkä ovat Rebekka Holin lempijoululaulut? Katso videolta:
Jouluradion striimikonsertti kauppakeskus Triplan Fokus-salissa ke 18.12. 2024 klo 18–18.45. Konsertti striimataan Jouluradion somekanavissa, ja yleisö on tervetullut myös paikan päälle.
Jouluradio on osa Kirkko ja kaupunki -mediaa ja sen mahdollistavat evankelis-luterilaiset seurakunnat eri puolilla Suomea.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
Joululaulukilpailun voitti lohdullinen erolaulu Joulu joka toinen vuosi
AjankohtaistaJouluradion ja Aito Iskelmän kilpailun voittaja valittiin yleisöäänestyksellä. Vastaavaa tarinaa ei ole ennen joululauluissa kuultu.