Mielipide: Älä vie halloweenin iloa muilta
Minulla olisi muutama vinkki halloweenia pelkäävän pojan äidille. Ensinnäkin selitä lapselle, että halloween ja palmusunnuntai ovat samantyyppisiä, molemmissa saa pukeutua ja lapset saavat karkkia.
Toiseksi, halloweeniin voi suhtautua kuten teatteriin tai leikkiin. Ei pidä ottaa niin tosissaan.
Kolmanneksi lapselle pitää kertoa jotain rauhoittavaa. Esimerkiksi: jos pelottaa, älä avaa ovea tai katso jotain, mistä tykkäät. Kulta, se on vain tämä päivä. Huomenna on kaikki jo paremmin. Lisäksi voi kehottaa ajattelemaan jotain kivaa, kuten mitä teitte tarhassa tai koulussa.
Olen itse sitä mieltä, että jos et halua viettää halloweenia, niin älä vietä sitä, mutta älä myöskään vie iloa muilta. Halloween tarjoaa pelon ystäville mahdollisuuden pelotella ja pelätä muita. Halloweenin kiellossa ei minusta ole mitään järkeä.
Okko Ahre
opiskelija Helsingistä
Jaa tämä artikkeli: