”Dominionismi on demokratian ja ihmisoikeuksien vastainen liike. Siinä on kyse vallasta, ei niinkään kristinuskosta”, sanoo Atte Korhola.
Atte Korhola ei yllättynyt Donald Trumpin toisen presidenttikauden toimista – ”Lähes kaikki, mitä kuvaan kirjassani, toteutuu silmiemme edessä”
Emeritusprofessori ja tietokirjailija Atte Korhola analysoi Trumpin ja maan kristillisen äärioikeiston suhdetta kristityn näkökulmasta.
Emeritusprofessori ja tietokirjailija Atte Korhola julkaisi vuosi sitten ennen Yhdysvaltojen presidentinvaaleja kirjan, jossa hän analysoi kristityn näkökulmasta presidentti Donald Trumpin ja maan kristillisen äärioikeiston suhdetta.
Nyt Trumpin toista presidenttikautta on eletty vuoden verran. Onko tämä kausi tuonut yllätyksiä?
– Lähes kaikki, mitä kuvaan kirjassani, toteutuu silmiemme edessä. Trumpin toinen kausi on paljon ohjelmallisempi kuin ensimmäinen, joka oli kaaosta. Heritage Foundationin tuottamaa Project 2025 -suunnitelmaa on noudatettu lähes pilkulleen, sanoo Korhola.
Suunnitelman pohjana on kristillisen äärioikeiston ajama dominionismi, mikä tarkoittaa kristittyjen – ja vain fundamentalistikristittyjen – hallintavaltaa seitsemällä yhteiskunnan osa-alueella. Ne ovat hallinto, liike-elämä, kirkko, perhe, koulutus, media ja kulttuuri.
Alkuperäiskansojen yliopistoja on lakkautettu sekä vammaisten oikeuksia ja palveluja kavennettu.
– Kristillinen nationalismi asettaa muut uskonnot ja kaikki vähemmistöt vähempiarvoiseen asemaan. Esimerkiksi alkuperäiskansojen yliopistoja on lakkautettu sekä vammaisten oikeuksia ja palveluja kavennettu.
Ruohonjuuritason työtä tekee Turning Point USA -järjestö alajärjestöineen. Korhola on yllättynyt huippuvarakkaan järjestön voimasta. Se esimerkiksi tuottaa opetusohjelmia kotikouluille, joissa opiskelee jo neljä miljoonaa amerikkalaislasta. Opetuksesta on karsittu pois muun muassa evoluutio ja seksuaalikasvatus, ja ilmastonmuutosta pidetään huijauksena. Kotikoulutus ulottuu college-tasolle asti.
Nationalistien perhekasvatus on voimakkaan patriarkaalista. Se on yltänyt jopa ehdotuksiin naisten äänioikeuden poistamisesta, koska perheellä on yksi ääni, ja sitä käyttää mies.
Kristillisen oikeiston merkitys näkyy siinäkin, että Trump on perustanut Uskonasioiden toimiston, jota johtaa äärikarismaattis-fundamentalistinen pastori Paula White-Cain. Valkoisessa talossa vieraileekin nykyisin paljon ”apostoleja” ja ”profeettoja”.
Toisen uuden toimiston (The Anti-Christian Bias Task Force) tehtävä on purkaa Yhdysvaltojen valkoisiin kristittyihin kohdistuvaa kuviteltua vainoa.
Kuitenkin mahdollinen vaino näyttäisi kohdistuvan pikemmin muihin kristittyjen ryhmiin paperittomien ihmisten massakarkotusten vuoksi. Atte Korholan mukaan monet latinot eivät enää uskalla käydä omassa kirkossaan, koska naamioituneet, aseistautuneet miehet ovat käyneet hakemassa kirkoista paperittomiksi epäiltyjä ihmisiä ja vieneet heidät kokoamisleireihin odottamaan karkotusta.
– Karkotettavista 80 prosenttia on kristittyjä, eikä valtaosa heistä ole syyllistynyt rikoksiin. Moni on asunut maassa jo vuosikymmeniä ja tehnyt töitä. USA:n katoliset piispat paavin johdolla ovat vastustaneet voimakkaasti massakarkotuksia, Korhola huomauttaa.
Hän on toiminut ympäristömuutoksen professorina Helsingin yliopistossa vuoteen 2025 asti ja luennoi edelleen silloin tällöin. Yhdysvaltojen kehitystä ja kristillisen äärioikeiston toimintaa hän seuraa tiiviisti kirjallisuuden, videoiden, podcastien ja sosiaalisen median kautta.
Atte Korhola puhuu to 22.1. klo 19 aiheesta Trump ja kristillinen äärioikeisto Espoossa Auroran kappelin teologisessa opintopiirissä.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
Uutistausta: Yhdysvaltojen kristillinen oikeisto on poliittinen hurmosliike, joka pitää Donald Trumpia Jumalan valittuna
AjankohtaistaKiihkeimpien kannattajien piireissä Trump nähdään lopunajan airueena, josta profetoitiin jo 2000-luvun alussa.