Gospel Helsinki -kuoron puheenjohtaja Klaus Kiljunen kuvattiin Helsingin Musiikkitalossa.
Gospel Helsingin juhlakonsertissa kuullaan ja nähdään gospelin riemua afrikkalais-amerikkalaiseen tyyliin
Tätä on odotettu ja harjoiteltu kaksi vuotta.
Gospel Helsinki -kuoro pääsee vihdoin pitämään koronavuosien lykkäämän 20-vuotisjuhlakonserttinsa Musiikkitalossa. Miltä nyt tuntuu, kuoron puheenjohtaja Klaus Kiljunen?
– Tuntuu mahtavalta! Olen tosi iloinen, että konsertti voidaan nyt pitää, sillä sitä on odotettu kauan. Musiikkitalossa olemme esiintyneet ennenkin.
Millainen on juhlakonsertin ohjelmisto?
– Meitä kuorolaisia on laulamassa noin 50. Lumen Valo ja Ida Elina ovat vierailevat tähdet. Konsertti kertoo kuoron koko tarinan, miten se kehittyi seurakunnan nuorisokuorosta isoksi gospelkuoroksi. Siksi alkupäässä kuullaan kuoron vanhempaa repertuaaria.
Miten kauan olet laulanut tässä kuorossa?
– Tulin mukaan syksyllä 2017. Olen basso ja olen laulanut myös lukion kuorossa ja opiskelijakuorossa. Se oli perinteisempää kuoromusiikkia, nuoteista laulamista, eikä siinä liikuttu paljonkaan laulaessa.
Mikä sinua kiehtoo Gospel Helsingissä?
– Gospel Helsingissä minua kiehtovat yhdessä laulaminen, yhdessä tekeminen ja ylistäminen. Kuorossa laulaminen on nostanut minussa esille uusia piirteitä, muun muassa suhtautumiseni uskoon on muuttunut.
– Kuorossa olen päässyt tekemään ja kokemaan paljon asioita. Se on melkeinpä puoliammattilaista meininkiä.
Juhlakonsertti su 9.10.2022 klo 16 Helsingin Musiikkitalossa. Kuoro, yhtye, tanssijat, Lumen Valo ja Ida Elina. Johtaa Nina Pakkanen. Liput 27–60 e, myynti Ticketmaster.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

Tuomari Nurmion ja Knucklebone Oscarin uudella levyllä soi musta gospel: ”Siellä on se kaikkein raain ja rajuin meininki”
Hyvä elämäBelieve It or Not -gospellevy julkaistiin 2.9. Levyllä on vanhoja gospel-lauluja sekä molemmilta uusi, musiikin henkeen sopiva kappale.

Mielipide: Gospel on tuonut iloa ja väkeä kirkkoihin
Puheenvuorot
