Pääkirjoitus: Yhä useampi aikuinen liittyy kirkkoon – kristinuskosta kiinnostuminen ei ole vain nuorten trendi
Elämänkriisit tai omien arvojen syvempi pohdinta voivat saada harkitsemaan kirkon jäsenyyttä.
Jotakin hyvin kiinnostavaa on nyt tapahtumassa. Vaikka kirkosta eroajia on yhä enemmän kuin siihen liittyjiä, eroajien määrä vähenee ja liittyjien kasvaa.
Parin viime vuoden ajan on kerrottu nuorten lisääntyneestä avoimuudesta kristinuskoa kohtaan. Ilmiö koskee kuitenkin myös aikuisia.
Aikuisena kirkkoon liittyvien määrä on kasvanut niin koko maassa kuin pääkaupunkiseudulla. Aikuisia liittyi viime vuonna kirkkoon lähes 14 800, ja eniten liittyjiä oli 30–39-vuotiaissa.
Useimmat aikuisina liittyvistä ovat ”paluumuuttajia”, eli he ovat joskus elämänsä varrella eronneet kirkosta. Jos kirkkoon liittyjä on kastettu ja käynyt rippikoulun, liittymisen voi tehdä helposti netissä osoitteessa liitykirkkoon.fi.
Moni liittyy kirkkoon myös ensimmäistä kertaa elämässään. Silloin hän saa kasteen ja rippikouluopetusta.
Ilmiölle voi hakea syitä maailmantilanteesta ja yleisestä epävarmuudesta, jotka saavat etsimään turvaa, toivoa ja merkitystä. Myös muiden uskontojen lisääntyvä läsnäolo Suomessa saa monet miettimään sitä, mihin itse uskoo.
Yksikään kirkkoon liittynyt ei ole vain tilastonumero.
Kun oma lapsi haluaa käydä rippikoulun ja liittyä kirkkoon, moni vanhempi liittyy itsekin. Asia voi tulla ajankohtaiseksi myös esimerkiksi häiden yhteydessä, mutta silloinkin takana on usein pitempi harkinta ja häät ovat sitten viimeinen sysäys kirkkoon liittymiseen.
Myös elämänkriisit tai omien arvojen syvempi pohdinta voivat saada harkitsemaan kirkon jäsenyyttä. Joku on saanut kirkosta apua ja on sitä kautta oivaltanut kirkon merkityksen. Toinen tunnistaa sisimmässään sen saman kaipuun, josta kirkkoisä Augustinus (354–430 jKr.) kirjoitti kuvatessaan omaa hengellistä etsintäänsä: ”Sydämeni on levoton ja rauhaton, kunnes se löytää levon sinussa, Jumala.”
Moni aiemmin eronnut on kokenut kirkon muuttuneen avarammaksi. Osa vielä empii, koska kokee, ettei kirkko ole muuttunut tarpeeksi, vaikka hengellisyys kiinnostaakin.
Yksikään kirkkoon liittynyt ei ole vain tilastonumero, vaan ihminen, jolla on oma tarinansa. Näitä tarinoita kannattaa kuunnella ja toimia niin, että jokainen liittyjä kokee itsensä tervetulleeksi.
Kirjoittaja on Kirkko ja kaupungin päätoimittaja.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

”Oho, minä olen kristitty” – Uskonnottomassa perheessä kasvanut kirjailija Auli Viitala kastettiin keski-ikäisenä järvessä
HengellisyysAuli Viitala suhtautui kirkkoon etäisesti, kunnes hiljaisuuden retriitti herätti hänessä kaipuun kuulua yhteisöön. Nyt hän kirjoittaa Kirkko ja kaupunkiin kolumneja, joissa pohtii, voisiko nyky-yhteiskunta muistuttaa enemmän Jumalan valtakuntaa.
