Martinristi on alueen ihmisten kohtaamispaikka, jossa järjestetään muun muassa kastejuhlia.
Martinristin seurakuntatilassa Vantaalla vesivahinko – seurakunta etsii tilaisuuksille korvaavat tilat
Syksyksi suunniteltua toimintaa ei voida nyt käynnistää Martinristissä.
Vantaankosken seurakunnalle kuuluvassa Martinristin seurakuntatalossa on tapahtunut mittava vesivahinko haljenneen putken vuoksi. Tilaa kuivatetaan parhaillaan.
Seurakunta on yhteyksissä henkilöihin, jotka ovat tehneet tilaan varauksia ja etsii tilaisuuksille toisen pitopaikan. Olotila-kahvilat ja erilaiset ryhmät eivät myöskään voi kokoontua tänä syksynä Martinristissä.
Martinlaaksossa Martinlaaksonpolulla sijaitseva seurakuntatila on paikka, jossa kokoontuu aikuisten ja lasten ryhmiä. Sitä voi vuokrata myös pieniä tilaisuuksia kuten ristiäisiä varten.
Vantaankosken seurakunnalla oli Martinristi-niminen toimitila ensin Martinkeskuksen ostoskeskuksessa. Kun ostoskeskus purettiin, Martinristi-niminen seurakuntatila avattiin vuonna 2018 valmistuneen asuinkerrostalon katutasoon.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

Vantaankosken seurakunta luopuu seurakuntatila Martinrististä taloudellisista syistä
AjankohtaistaToimintaa siirretään Myyrmäen kirkolle, jonka peruskorjaus valmistuu syksyllä.


